top of page

מילים חיות  
עיון בכתבים נבחרים של מסורת הזן

 עם ד״ר ארז יוסקוביץ׳ ויובל אידו טל

 "תן לאדם דג, הוא יאכל יום אחד; למד אותו לדוג והוא יאכל כל יום."

zen4.png

 מורי זן לאורך ההיסטוריה הדגישו את הידיעה האינטימית על פני העיון. לפיכך, התנגדו לנטייה המוגזמת של תלמידיהם לחפש את האמת אך ורק בכתבים הבודהיסטיים. תחת זאת, ביקשו אנשי הזן את המגע החי בין מורה לתלמיד ובין התלמיד לעולמו.

בצד המגע החי עם המציאות, מסורת הזן מעולם לא דחתה לחלוטין את השימוש בשפה, אלא רק את ההיקשרות למילים ודימויים כמקור של הבנה אמיתית. יתרה מכך, מורי זן ראו ב״מילים חיות״ כלי מרכזי בסל הכלים של ההתעוררות. בניגוד ל״מילים מתות״ שמזינות רק את ההשקפות, הדעות, והעדפות, ״מילים חיות״ עשויות לשחרר מכל אלה.

 

בקורס זה נלמד ונתרגל כמה מן הכתבים העיקריים ששימשו את מורי הזן ותלמידיהם לשם ביאה במגע אינטימי עם המציאות; סוטרת היהלום, סוטרת ההתעוררות השלמה, פסוקי האמונה בתודעה (לפטריארך השלישי), והדרשה על קשרי הדם (לבודהידהרמה). ברוח המסורת, נבקש להיעזר בכתבים אלו להאיר את הדרך הבודהיסטית ולעורר את התרגול שלנו

 כל מפגש יכלול אימון במדיטציה, עיון ולימוד משותף של טקסט, ורב שיח שעניינו יישומו בחיי היומיום

מחיר

מחיר מומלץ:

3600 ש״ח 

מחיר מופחת:​ 3000 ש״ח

תמיכה בקהילה: 3900 ש״ח

המחיר כולל דמי רישום בסך 200 ש״ח לשיריון מקומך בקורס. תשלום דמי הרישום מהווה חלק משכר הלימוד, משולם באופן חד פעמי ואינו מוחזר במקרה של ביטול ההרשמה.

דמי הרישום יוחזרו במידה שהקורס לא יפתח.

אנו מזמינים אתכן.ם לבחור את שכר הלימוד ביושרה בהתאם ליכולתכם.ן בעת הזו.  במידה שאין באפשרותכם לשלם את הסכום המופחת כתבו לנו וננסה לסייע במלגת השלמת תשלום או מלגה מלאה, על פי הצורך

מתי ואיפה

ימי שני

  16:00-13:00

בזום  

מבנה הקורס

 קורס שנתי

16 מפגשי זום

בני שלוש שעות

ושני ימי תרגול היברידיים

החל ב- 11.12.23

הכירו את המורים

אני מלמד תרבות יפנית ופילוסופיה בודהיסטית באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. תחום ההתמחות שלי הוא ההיסטוריה האינטלקטואלית והדתית של הזן היפני מהמאה ה -18 ועד ימינו. בעשור האחרון חקרתי ולימדתי בכמה מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, כולל אוניברסיטת טוקיו (מחקר הדוקטורט) ואוניברסיטת ברקלי בקליפורניה (פוסט-דוק). בימים כתיקונם אני עובד על שני פרויקטים מרכזיים. הראשון, הכנה לפרסום של ספרי אודות התפתחות הזן החוץ-מנזרי (Lay Zen) ביפן המודרנית. והשני חוקר את הקשר בין הגוף ופרקטיקות גופניות (ריטואלים, מנהגים, מדיטציה, וכו׳) לעיצוב התודעה וחינוך האינדיבידואל במסורת הזן. בנוסף לעבודתי האקדמית, אני מתרגל זן כעשרים שנה. במהלך השנים הללו ביליתי תקופות ארוכות במנזרים ביפן ובאירופה. כיום אני מתגורר עם משפחתי במדרשת בן-גוריון בנגב ונהנה לרוץ, לרכוב, ולטייל במדבר.

ארז יוסקוביץ_edited.jpg

ד״ר ארז יוסקוביץ׳

  • Facebook

מתאמן במדיטציה כבר 27 שנה, מלמד בודהיזם וזן למעלה מעשרים שנה; מנחה ריטריטים מרצה וחוקר תחומים אלה.

מחבר הספרים ״בודהיזם: מבוא קצר״, ״לבי נבהל מהירח״, ״משירי אוגאווה יוקימיצו״ ומתרגם כתבים מסורתיים וספרים בנושאים: תודעה, פילוסופיה, מדיטציה ואמנויות הבודהיזם והזן.

עוסק באמנות הקליגרפיה הסינית והיפנית.

c4407f52-bcf7-40c1-8378-55a675fbaec2_edi

יובל אידו טל

  • Facebook

צרו עמנו קשר

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page