top of page

״להיות מוגשם על ידי התופעות כולן״

סדרת ימי תרגול ועיון בתורתו של מורה הזן דוגן

עם ד״ר ארז יוסקוביץ׳

דוגן דימוי.png

בסדרת ימי התרגול נבקש להעמיק בפילוסופיה ובפרקטיקה של מסורת הזן, דרך התוודעות וחקירת תורתו של מורה הזן היפני דוגן קיגן.

הסדרה תציע מבוא מקיף לתורתו של דוגן, תוך שילוב של לימוד טקסטואלי עם תרגול מדיטציית זן (zazen).

בעודנו מתעמקים בתובנות הפילוסופיות העשירות של אחת הדמויות הנערצות ביותר בזן בודהיזם, נשאף לחשוף את הרלוונטיות של תורתו לחיינו העכשוויים, במיוחד בהקשר של אתגרי השנה האחרונה. 

מיהו דוגן? מורה הזן דוגן (1200-1253) הוא אחד האבות המייסדים של מסורת הזן היפנית ונחשב לאחד המורים הבודהיסטים הגדולים ביותר בכל הזמנים. יצירת המופת שלו, השובגנזו ("אוצר עין הדהרמה הנכונה") נחשבת ליצירה הבודהיסטית החשובה ביותר שנכתבה בשפה היפנית. ייחודה של היצירה באופן שבו דוגן משלב בה טיעונים אנליטים, תובנות מדיטטביות, ופואטיקה עדינה כדי להצביע על טבעה האמיתי של המציאות.  

 

דוגן וחיי היום יום תורתו של דוגן מציעה פרספקטיבה עוצמתית למקומה של הדרך הבודהיסטית בחיינו. היא מלמדת אותנו שהתעוררות איננה בבחינת מטרה רחוקה, אלא מימוש החוכמה והשלווה הטבועים בחיי היומיום שלנו.

לאורך המפגשים, נתמקד בשילוב התובנות של דוגן בפעילויות השגרתיות שלנו, מתוך הכרה בכך שכל פעולה, ולו הטריוויאלית ביותר, טומנת בחובה פוטנציאל להתעוררות.

גישה זו נועדה לטפח תחושה של יציבות ובהירות פנימית, במיוחד לאור חוסר הוודאות והייאוש שפוקדים אותנו בשנה האחרונה. באמצעות השילוב של לימוד ומדיטציה נשאף לא רק להבין מה לימד דוגן אלא גם איך לבטא זאת בגופנו ובמעשינו.

 

מהלך הסדרה במהלך שלושת המפגשים נצא למסע המשלב עיסוק אינטלקטואלי עם תרגול חוויתי. כל מפגש כולל קריאה ועיון משותף בפרקים נבחרים מתוך השובגנזו כדי להציג מושגים ונושאי מפתח בפילוסופיה של דוגן. לצד תרגול של מדיטצית זן כדי לחוות באופן ישיר את תורתו. דרך אימון ועיון בכתביו ננסה להבין מהי מטרת התרגול, והאם יש יעד סופי אליו מובילה הדרך. נשאל מהו בעצם אימון בודהיסטי, מהי המוטיבציה שעומדת בבסיסו, וכיצד ניתן לשלבו  בחיי היומיום. 

תקציר המפגשים:

 

היכרות | 5.7.24

רקע כללי למסורת הזן ולייחודיותו של דוגן בה. נקרא את הפרק הלכות ישיבת זן ונתרגל זאזן. כמו כן נקרא מספר קטעים מ״הנחיות זן לטבח״ וננסה להבין כיצד מביא דוגן את התרגול לחיי היומיום.

 

הקואן הגלוי | 19.7.24 

נקרא את הפרק ״הקואן הגלוי״ וננסה להבין ולתרגל לעומק את אי-השניות של תרגול והגשמה.

 

הוויה זמן | 2.8.24

ננסה להבין את תפיסת הזמן של דוגן כפי שהיא מנוסחת בפרק ״הוויה-זמן״ בשובוגנזו. ונלמד כיצד היא משפיעה על האימון שלנו בחיי היומיום.

החוות דני, סתריה 

מרכז אירוח כחלק מחוות סוסים טיפולית, מוקף בבוסתן עצי פרי וגינת ירק אורני.

שלושה ימי תרגול

בימי שישי בין  16:00-9:00

בתאריכים: 

5.7.24  

19.7.24

2.8.24

מתי ואיפה

מחיר מומלץ:

1050 ש״ח 

מחיר מופחת:​ 850 ש״ח

תמיכה בקהילה: 1150 ש״ח

אנו מזמינים אתכן.ם לבחור את שכר הלימוד ביושרה בהתאם ליכולתכם.ן בעת הזו.  

במידה שאין באפשרותכם לשלם את הסכום המופחת כתבו לנו וננסה לסייע במלגת השלמת תשלום או מלגה מלאה, על פי הצורך

מחיר

הכירו את המורה

אני מלמד תרבות יפנית ופילוסופיה בודהיסטית באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. תחום ההתמחות שלי הוא ההיסטוריה האינטלקטואלית והדתית של הזן היפני מהמאה ה -18 ועד ימינו. בעשור האחרון חקרתי ולימדתי בכמה מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, כולל אוניברסיטת טוקיו (מחקר הדוקטורט) ואוניברסיטת ברקלי בקליפורניה (פוסט-דוק). בימים כתיקונם אני עובד על שני פרויקטים מרכזיים. הראשון, הכנה לפרסום של ספרי אודות התפתחות הזן החוץ-מנזרי (Lay Zen) ביפן המודרנית. והשני חוקר את הקשר בין הגוף ופרקטיקות גופניות (ריטואלים, מנהגים, מדיטציה, וכו׳) לעיצוב התודעה וחינוך האינדיבידואל במסורת הזן. בנוסף לעבודתי האקדמית, אני מתרגל זן כעשרים שנה. במהלך השנים הללו ביליתי תקופות ארוכות במנזרים ביפן ובאירופה. כיום אני מתגורר עם משפחתי במדרשת בן-גוריון בנגב ונהנה לרוץ, לרכוב, ולטייל במדבר.

ארז יוסקוביץ_edited.jpg

 ד״ר ארז יוסקוביץ׳

  • Facebook
bottom of page