top of page

דרך הבודהיסטווה: למצוא משמעות בלב הסערה

עם ד״ר אסף סטי אל בר

יציבות  וחמלה בסערה_סטי_חדש.png

"היו השינוי שתבקשו לראות בעולם"

                                                       (גנדהי)

 

מציאת משמעות ותכלית היא חלק מרכזי מהחיים האנושיים. כאשר ישנה משמעות נוכל לשאת את כל קשיי ואתגרי החיים, ואילו בהיעדרה של משמעות, גם קושי קטן יכול להפוך לקשה מנשוא.

אפשר להתייחס למשמעות במובן של החלומות או השאיפות שיש לנו, ואפשר לחשוב על כך גם במובן של מציאת משמעות או היגיון במה שקורה סביבנו: הפוליטיקה, האלימות, הקושי, אותם אנו חוות.ים כאשר אנחנו במגע עם העולם.

מה פשר הקושי? מה הסיבה לכל הדוקהה (אי נחת) הזו? ומה אפשר לעשות אתה?

 

דרך הבודהיסטווה מציעה תשובה לשאלות הקיומיות הבוערות הללו: הבודהה ההיסטורי התייחס לדוקהה כאל מאפיין של הקיום, אך גם הצביע על האפשרות לסיום הדוקהה והתייחס למסע הזה להפחתה וסיום של דוקהה כתכלית החיים האנושיים.

דרך הבודהיסטווה מדגישה שאנחנו לא לבד במסע הזה: אנחנו לא לבד עם הדוקהה הזו, אנחנו לא לבד בתהליך השחרור ממנה ומציאת החופש. גישה שכזו היא הבסיס לאחווה אנושית מחד, והיא גם הבסיס למשמעות עמוקה: אנחנו כאן לא רק כדי לחלץ את עצמנו מאי-הנחת, אלא כדי לעזור לכל היצורים החיים להשתחרר מדוקהה ולמצוא שמחה, שלום ואהבה. הרצון הזה לעזור לאחרים ולאחרות להשתחרר מדוקהה מוגדר בדרך הבודהיסטית כחמלה, שהנה נדבך מרכזי בדרך הבודהיסטווה

 

מטרות הקורס: ההבנה שחמלה היא רכיב מרכזי בדרך הבודהיסטווה מעוררת השאלה מהי אותה 'חמלה נכונה', שמצליחה להפוך לפעולה מיטיבה מבלי שתיווצר חוויה של אשמה, חוסר אונים או שחיקה. הדלאי לאמה מתייחס לשלוש רמות של חמלה: חמלה כרגש, חמלה שמתגשמת כפעולה וחמלה שיודעת ריקות, חמלה זו כוללת את שתי כנפי התרגול - חוכמה וחמלה. שזורים בה חמלה עצומה לאחר, לצדה של ידיעת הריקותו והתהוות הגומלין התלויה בה אנו שזורים יחדיו.

 

תכני הקורס: הקורס יכלול היכרות עם דרך הבודהיסטווה והבודהיזם המאוחר (מסורת המהאיאנה), העמקה בלימוד ובתרגול של החמלה, וכמובן העמקה בלימוד ובתרגול של ראיית הריקות והתהוות הגומלין התלויה.

 

למי הקורס מתאים? הקורס מתאים למי שיש להםן רקע על הדרך הבודהיסטית והיכרות עם התרגול המדיטטיבי שיהיה חלק משמעותי מהקורס (לא יינתנו הנחיות מדיטציה בסיסיות).

 

המפגשים יכללו אימון במדיטציה שקטה, את מרבית המפגשים נפתח בתרגול שקט, לאחריו תתקיים שיחה על נושא הקורס ובהמשך המפגש נתרגל על פי רוב מדיטציה נוספת של איכויות הלב או של הרהור (מדיטציה אנליטית).

כחלק מובנה מהקורס נקיים לפרקים תרגילים בין אישיים של שיתוף בזוגות וקבוצות קטנות סביב אתגרי התרגול על הכרית וביום-יום.

עשרה מפגשים ויום תרגול

 

החל מה-  20.5.24

מבנה הקורס

היברידי: במרכז גוף נפש ובזום

 ימי שני,  17:45-15:00

מתי ואיפה

מחיר מומלץ:

1850 ש״ח 

מחיר מופחת:​ 1500 ש״ח

תמיכה בקהילה: 2000 ש״ח

אנו מזמינים אתכן.ם לבחור את שכר הלימוד ביושרה בהתאם ליכולתכם.ן בעת הזו.  

במידה שאין באפשרותכם לשלם את הסכום המופחת כתבו לנו וננסה לסייע במלגת השלמת תשלום או מלגה מלאה, על פי הצורך

מחיר

הכירו את המורה

מתרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי.

הלימוד שלי מושפע ממורים פורצי דרך שהציעו שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. מתחילת הדרך מצאתי בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי כר פורה לתרגול והגשמה של הדרך ואני ממשיך בכך גם עכשיו. לאחרונה סיימתי דוקטורט שעוסק במפגש הזה. בשנים האחרונות התוודעתי לפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי שמהווה עבורי השראה רבה ודרך נוספת לתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת.

סטי לאתר_edited.jpg

ד״ר אסף סטי אל בר

bottom of page