top of page

חמלה רדיקלית:

בין תיקון אדם לתיקון עולם

 עם: ד״ר אסף סטי אל-בר 

"היו השינוי שתבקשו לראות בעולם"

גנדהי

בודהיסטווה חוזר לעולם.png

דרך הבודהיסטווה מבוססת על חמלה גדולה לכל היצורים ועל הרצון לשחרר אותם ולהפחית דוקהה בכל שדות החיים – החיים הפנימיים, כמו גם החיים החברתיים.

דרך זו מצביעה על האפשרות למוסס את האבחנה בין התרגול הפורמאלי על הכרית, לבין הפעולה ביום-יום. על פי גישה זו, המדיטציה והתרגול ה'אישי' הוא הלכה-למעשה פעולה בעולם, ואילו הפעולה שלנו עשויה להיות תרגול אם רק נתפוס אותה ככזו. היא מדגישה את מרכזיותה של הכוונה שלנו, ומציעה לנו התכווננות מחודשת לכל פעולותינו.

 

בחודשים האחרונים בישראל אפשר ללמוד את חשיבות ההשתתפות בשדה החברתי והפוליטי. סטיבן בצ'לור טוען שזהו אחד ממאפייניו של התרגול במערב: שלא כחברה האיכרית בהודו של לפני 2500 שנים, אנחנו אזרחים בדמוקרטיה ויש לנו יכולת השפעה על המציאות. התודעה שלנו לא יכולה להתעלם מתחום האפשרות הזה.

האם נוכל לפעול בעולם, מתוך הבנה של ריקות ומבלי להיאחז בפעולה או בתוצאותיה? האם נוכל להעמיק בתרגול שלנו מתוך הבנה שתרגול זה הוא חלק מלהיות לשינוי שנרצה להיות בעולם?

 

תכנים: בקורס זה נכיר ונתעמק בדרך הבודהיסטווה כפי שהיא מוצגת בבודהיזם הטיבטי על ידי הדלאי לאמה ה-14.

נעמיק בהבנת הריקות, נעמיק בלימוד ובתרגול של חמלה, ונצלול אל ההבנה של דמותו של הבודהיסטווה והלוך הרוח שדמות זו מביאה עמה, ובתוך כך הדגש על כוונה ועל אי-שניות (א-דואליות).

בד-בבד, נבקש לחקור את האפשרות למעורבות בעולם המורכב של הדמוקרטיה המודרנית, מתוך הבנה של הגורמים והתנאים שמציאות זו מזמנת: נכיר את הבודהיזם המעורב חברתית, נציץ לתפיסות של פוליטיקה בודהיסטית, תוך דגש על הרעיון של המיסוד של שלושת הרעלים של דיויד לוי (Loy), ותוך העמקה ברעיונות של חמלה רדיקלית כגישה בסיסית לשינוי חברתי (חן למפרט).

 

אופי הקורס: גם בקורס הזה ננסה למצוא איזון בין העבודה הפנימית לבין העולם. הקורס יוקדש בראש ובראשונה קורס של העמקה בלימוד ובתרגול. במרבית המפגשים יהיו שני פרקים של מדיטציה, ובנוסף תהיה שיחת דהרמה. חלק מהשיחות יוקדשו להבנה היסודית של דרך הבודהיסטווה, אחרות יוקדשו להבנה של הבודהיזם המעורב.

בחלק מהמפגשים נלמד, נחלוק ונשתף בקבוצות קטנות, בהן נעמיק באתגרי התרגול ובפוטנציאל שלו – על הכרית ובעולם.

 

למי מתאים הקורס: הקורס מתאים למי שיש להםן כבר רקע מבוסס בתרגול מדיטציה, הולכים/ות על הדרך לפחות שנתיים באופן רציני וישבו לפחות רטריט מדיטציה של כמה ימים בשתיקה, או השתתפו בלפחות 7 ימי תרגול בשתיקה

מחיר

מחיר מומלץ:

1850 ש״ח 

מחיר מופחת:​ 1400 ש״ח

תמיכה בקהילה: 2150 ש״ח

המחיר כולל דמי רישום בסך 200 ש״ח לשיריון מקומך בקורס. תשלום דמי הרישום מהווה חלק משכר הלימוד, משולם באופן חד פעמי ואינו מוחזר במקרה של ביטול ההרשמה.

דמי הרישום יוחזרו במידה שהקורס לא יפתח.

מוזמנים לבחור את שכר הלימוד ביושרה בהתאם ליכולתכם.ן כעת

מתי ואיפה

 ימי שני

18:00-15:00

היברידי בסטודיו שאלה ביפו

ובזום 

מבנה הקורס

עשרה מפגשים

ויום תרגול

החל מה- 6.11.23

לצועדים וצועדות בדרך

הכירו את המורה

ד"ר אסף סטי אל-בר, המנהל האקדמי של פסיכו-דהרמה הוא אקטיביסט ואיש חינוך. במשך שנים רבות עבד במגזר השלישי בעמותות לפיתוח קהילות ולמניעת סיכון, בתפקידו האחרון הוא היה מנכ"ל המרכז לפיתוח קהילות. גם כיום סטי מכהן כחבר מועצה וכמחזיק תיק נוער וחוסן קהילתי.

במפגשים נחקור מקרי מבחן וסטי יחלוק את תובנותיו על המפגש בין עולם המחשבה והתרגול הבודהיסטי לבין הפרקטיקה של תיקון עולם.

סטי לאתר_edited.jpg

ד״ר אסף סטי אל-בר

  • Facebook
bottom of page