top of page

קבלה רדיקלית

עם ד״ר אסף סטי אל-בר

ידים מקבלות רדיקלית.png

"התהליך של להפוך למי שתהייה,

תחילתו בקבלה מוחלטת של מי שאתה כעת"

הנפולה גונראטאנה

 

הדרך הבודהיסטית נעה בין שני קצוות: מחד, היא מציבה שאיפות יומרניות – השאיפה למצוא חופש, שחרור, "להתעורר"; מאידך היא קוראת להרפיה, למאמץ ללא מאמץ, לקבלה ולחמלה עצמית.

כיצד דרות שתי השאיפות זו עם זו? התשובה הבודהיסטית נעה על מספר מישורים: מחד נוכחת האמונה העזה ברוח האנושית, בשאיפה של התודעה להתפתח ולצמוח. שיפוטיות וביקורת עצמית עשויים לתמוך בהתפתחות עד רמה מסויימת. התפתחות נכונה, ודאי כזו שכוללת שלווה פנימית ואהבה, כרוכה בהכרח בהרפיה משיפוטיות שכזו ומתן אמון בשאיפה הפנימית לצמוח ולגדול כל עוד התנאים מאפשרים זאת.

תשובה נוספת מבהירה כי הוויתור על ביקורת ושיפוטיות אין פירושו ויתור על נחישות, על מאמץ או על יכולת הבחנה. המאמץ שלנו הופך למאמץ נחוש ועקבי שמסרב להיגרר לאלימות פנימית. כמו אמא טובה שמלמדת את ילדה משימה מורכבת בפעם הראשונה, ישנה יציבות עצומה ואהבה עצומה, ללא כעס, תסכול או שיפוטיות.

 

הקבלה הרדיקלית מניחה שאם רק היינו מצליחים להתייחס לעצמנו כמו שאנחנו מתייחסים לחברה או לילד אהובים, עם אותה אהבה, אותה חמלה, אותו פרגון, ומאידך אם השאיפה העמוקה שלאדם האהוב יהיה טוב, שהיא תהיה חופשיה, עם השאיפה שתהיה בה התבונה והעצמה לחפש ולמצוא חופש – אם רק נצליח להתייחס כך לעצמנו הרי שקבלה רדיקלית תדור ללא קושי בכפיפה אחת עם חמלה ואהבה נחושות להשתחרר ולמצוא שמחה.

האימון בקבלה רדיקלית נוגע אם כן בכל שדרות החיים, הוא רלבנטי למערכת היחסים שלנו עם עצמנו, ולכן גם למערכות היחסים עם האחרים והאחרות, עם העולם סביב. הוא כולל בתוכו עבודה פנימית מדיטטיבית, אבל הוא כולל גם תרגול בחיי היום יום, של קבלה של האחרים והאחרות בחיינו, קבלה של העולם כפי שהוא, מבלי לוותר על השאיפה לשנותו.

 

הקורס יציע התייחסות לקבלה רדיקלית מפרספקפטיבה בודהיסטית, נבחן ונבין את הקבלה הרדיקלית דרך מושגים מרכזיים בדרך הבודהיסטית ובתוכם ארבע אמיתות האצילים, שלושת מאפייני הקיום, תוך דגש גדול על הקשר בין קבלה רדיקלית לבין תרגול הריקות.

במקביל נשזור את תרגול הקבלה הרדיקלית עם תרגול האיכויות ללא גבול (איכויות הלב), נלמד ונעמיק בהבנת תפישת החמלה הבודהיסטית והקשר בינה לבין קבלה רדיקלית, וכן התרגול של מודיטה (שמחה מפרגנת) והכרה בטוב.

 

המפגשים יכללו כמובן אימון במדיטציה שקטה, את מרבית המפגשים נפתח בתרגול שקט, לאחריו תתקיים שיחה על נושא הקורס ובהמשך המפגש נתרגל על פי רוב מדיטציה נוספת של איכויות הלב או של הרהור (מדיטציה אנליטית).

כחלק מובנה מהקורס נקיים תרגילים בין אישיים של שיתוף בזוגות וקבוצות קטנות סביב אתגרי התרגול על הכרית וביום-יום.

"כאשר אנו נעשים נוכחים בהווה... אנחנו מגלים אמת מדהימה: החיים הרוחניים רובם ככולם, הם קבלה עצמית. ההשלמה עם שירת חיינו מאפשרת לנו להתחיל ליצור זהות עמוקה וגדולה, זהות בה יכול לבנו להכיל הכל בתוך מרחב של חמלה חסרת גבולות".

ג'ק קורנפילד, 'דרך הלב'

מחיר

מחיר מומלץ:

900 ש״ח 

מחיר מופחת: 700  ש״ח

תמיכה בקהילה: 1000 ש״ח

אנו מזמינים אתכן.ם לבחור את שכר הלימוד  בהתאם ליכולתכם.ן בעת הזו

מתי ואיפה

ימי שני

13:00-10:00 

היברידי:

מרכז גוף נפש, רמת השרון

ובזום

מבנה התכנית

שישה מפגשים

החל ב- 3.7.23

למתרגלות ומתרגלים בעלי ניסיון של שנה לפחות

הכירו את המורה

מתרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי.

הלימוד שלי מושפע ממורים פורצי דרך שהציעו שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. מתחילת הדרך מצאתי בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי כר פורה לתרגול והגשמה של הדרך ואני ממשיך בכך גם עכשיו. לאחרונה סיימתי דוקטורט שעוסק במפגש הזה. בשנים האחרונות התוודעתי לפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי שמהווה עבורי השראה רבה ודרך נוספת לתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת.

.

סטי לאתר_edited.jpg

ד״ר אסף סטי אל-בר

  • Facebook
bottom of page