ליל התרגול נדחה בשל גל האומיקרון
מקווים לשוב ולהיפגש בקרוב 

הירח במים

ליל תרגול במסורת הזן 

עם ד״ר ארז יוסקוביץ׳

ליל התרגול פתוח למתרגלים/ות מכל המסורות הבודהיסטיות. אך בגלל האינטנסיביות של התרגול הוא אינו מומלץ למתחילים. 

השתקפות הירח במים 

הירח אינו נרטב

המים אינם נשברים (מורה הזן דוגן)

 

מאז ומעולם נשאו בני האדם את עיניהם לירח בפליאה והשתאות. מקובל שהאירועים המרכזיים בחיי הבודהה, כגון נטישתו את הארמון, התעוררותו או המעבר לפרה-נירוונה התרחשו כולם לאור הירח המלא. לפיכך, נחשבים לילות אלו למתאימים במיוחד להעמקה בתרגול הבודהיסטי. ברחבי אסיה, מקובל שבלילות אלו מצטרפים בעלי הבית אל הנזירים, לוקחים על עצמם נדרים נוספים, ומבלים את הלילה במנזר בהאזנה לשיחות דהרמה ומדיטציה.

למרות, ואולי דווקא בגלל העייפות והקושי של הישיבה בלילה, נחשבת זו לאפקטיבית במיוחד להתקדמות בדרך הבודהיסטית. במנזרי זן, למשל, מקובל כי נזירים ממשיכים את תרגול המדיטציה שלהם עמוק אל תוך הלילה ובמהלך ריטריטים אפילו ישנים בישיבה.

 

בליל התרגול נקיים אימון ברוח מסורת הזן לאור הירח המלא.

ליל התרגול יתנהל בשתיקה, ויכלול תרגול מדיטציה בישיבה, הליכה, קידות (bowing) לצד שיחות דהרמה וכמובן צפייה בירח.

עלות ליל התרגול

פסיכו-דהרמה מתנהלת במסגרת "קשב פתוח" - עמותה ללא מטרת רווח שמטרתה לאפשר לימוד ותרגול. 

 

ליל התרגול מוצע במחיר מומלץ של 150 ₪, המשמשים לכיסוי ההוצאות של פסיכו-דהרמה. 

ברוח הדאנה המבקשת לאפשר לכל אדם לתרגל, ללא תלות במצבו הכלכלי. ניתן אף להרשם במחיר מסובסד של 100 ש״ח, או לחילופין לתמוך בקהילה בתשלום גבוה מהתשלום המומלץ.

 

ד״ר ארז יוסקוביץ׳

 אני מלמד תרבות יפנית ופילוסופיה בודהיסטית באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. תחום ההתמחות שלי הוא ההיסטוריה האינטלקטואלית והדתית של הזן היפני מהמאה ה -18 ועד ימינו. בעשור האחרון חקרתי ולימדתי בכמה מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, כולל אוניברסיטת טוקיו (מחקר הדוקטורט) ואוניברסיטת ברקלי בקליפורניה (פוסט-דוק). בימים כתיקונם אני עובד על שני פרויקטים מרכזיים. הראשון, הכנה לפרסום של ספרי אודות התפתחות הזן החוץ-מנזרי (Lay Zen) ביפן המודרנית. והשני חוקר את הקשר בין הגוף ופרקטיקות גופניות (ריטואלים, מנהגים, מדיטציה, וכו׳) לעיצוב התודעה וחינוך האינדיבידואל במסורת הזן. בנוסף לעבודתי האקדמית, אני מתרגל זן כעשרים שנה. במהלך השנים הללו ביליתי תקופות ארוכות במנזרים ביפן ובאירופה. כיום אני מתגורר עם משפחתי במדרשת בן-גוריון בנגב ונהנה לרוץ, לרכוב, ולטייל במדבר.

ארז יוסקוביץ_edited.jpg