סדרת ימי תרגול

בין חמלה לתובנה במסורת הויפסנא

עם ד״ר אסף (סטי) אל-בר

 ימי תרגול

בתאריכים:  27.05,  24.06

 בין 9:30 - 16:30 

בנווה שלום 

ניתן להירשם ליום תרגול בודד אך מומלץ מאוד להירשם לסדרה כולה.

יום התרגול ב 24.6 יהיה מוגבל למשתתפי/ות הסדרה בלבד או לבעלי ניסיון רב. 

המסורת הבודהיסטית מציעה מגוון כלים לפיתוח וטיפות התודעה (בהוונה) ובראשן הפרקטיקה המדיטטיבית. מסורת הויפסנא מדגישה את התרגול השקט שבמרכזו פיתוח תשומת לב קשובה (mindfulness) שמהווה בסיס לפיתוחם של ריכוז וחוכמה.

אולם תרגול ויפסנא אינו מתמצה בתרגול תשומת לב והוא כולל בתוכו גם תרגולים של הרהור ושל פיתוח של איכויות נפשיות מיטיבות – 'איכויות הלב'. תרגולי ההרהור מטרתם ראייה חודרת של מאפייני הקיום ושל אופני הפעולה של התודעה. פיתוח איכויות הלב כולל בתוכו פיתוח של אהבה-ידידותית, חמלה, שמחה-מפרגנת ואיזון נפשי. שלושת התרגולים יחד מציעים ארגז כלים נרחב לפיתוח וטיפוח התודעה בהתאמה לנטיות של המתרגל.ת ובהתאם לצרכים שונים ותקופות שונות.

מטרתה של התכנית לפרוש בפני המשתתפים והמשתתפות את החלקים השונים של ארגז הכלים הזה, לתרגל שימוש מיומן בו ולהתייחס לזמנים ולאופנים בהם ניתן להשתמש בכלים השונים.

תרגול הבסיס עליו יונחו יתר התרגולים הנו תרגול תשומת הלב (mindfulness), תרגול דרכו מתאפשרים השקט והריכוז הנדרשים לפיתוח יתר התרגולים.

 

ביום התרגול הראשון שהתקיים שולב תרגול תשומת הלב בתרגול איכויות הלב, ובעיקר הכרה בטוב וחמלה

 

יום התרגול השני יתמקד בהרהור במאפייני הקיום ובמיוחד בארעיותם של החיים, תוך מזיגה של התבוננות זו בתרגול של הכרה בטוב והכרת תודה על מה שישנו

 

יום התרגול השלישי יציע העמקה בתרגולים שנלמדו בשני הימים הקודמים, יחד עם התייחסות לפיתוח בודהיצ'יטה, והוא יהיה פתוח אך ורק למתרגלים/ות ומתרגלות שהתוודעו לתרגולים הללו קודם לכן

אם יש לכם.ן תהיות או ספק באשר להתאמה להשתתפות, אנא כתבו לנו.

עלות ימי התרגול

פסיכו-דהרמה מתנהלת במסגרת "קשב פתוח" - עמותה ללא מטרת רווח שמטרתה לאפשר לימוד ותרגול. 

 

יום התרגול מוצע במחיר מומלץ של 200 ₪, המשמשים לכיסוי ההוצאות.
 

ברוח הדאנה המבקשת לאפשר לכל אדם לתרגל, ללא תלות במצבו הכלכלי, ניתן אף להרשם במחיר מסובסד או לחילופין לתמוך בקהילה בתשלום גבוה מהתשלום המומלץ.

ד"ר אסף סטי אל-בר 

מתרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי.

הלימוד שלי מושפע ממורים פורצי דרך שהציעו שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. מתחילת הדרך מצאתי בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי כר פורה לתרגול והגשמה של הדרך ואני ממשיך בכך גם עכשיו. לאחרונה סיימתי דוקטורט שעוסק במפגש הזה. בשנים האחרונות התוודעתי לפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי שמהווה עבורי השראה רבה ודרך נוספת לתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת. מנהל אקדמי ומקצועי בפסיכו-דהרמה. 

 

סטי לאתר_edited.jpg