בית המדרש הבודהיסטי: סיפור חיי הבודהה

 סנגהת קריאה בטקסטים עם אביגיל פן ואורחים

בהשתתפות: ד״ר אסף סטי אל-בר, ד״ר יוחנן גרינשפון, יובל אידו טל, ד״ר רועי צהר, ואחרים

“דמום ישבתי לפני הספר והספר התיר פיו וגילה לפני דברים שלא שמעתי מעולם. וכשהייתי יגע מן הלימוד חשבתי מחשבות הרבה. וזו אחת מהן: לפני כמה דורות כתב חכם ספר והוא לא היה יודע על אותו אדם שיושב כאן ולבסוף כל דבריו נמצאים מכוונים לו.”

[ש"י עגנון | אורח נטה ללון]

בית המדרש_1_edited.jpg

בבית המדרש הבודהיסטי נקיים מידי שבוע מפגשים של קריאה משותפת, בהם נלמד ונקרא בחברותא.

אחת לחודש לערך, נפגוש אורחים לשיח וקריאה משותפת - מורי דהרמה, אנשי אקדמיה וחוקרים.

נבקש לטשטש את הגבול שבין הלמידה העיונית לבין הלמידה ההתנסותית; נעיין, נתאמן, נלמד, כשיעלה הצורך נתווכח. נתנסה במגע עם טקסטים מסוגות שונות, ואף נתוודע מדי פעם למושגים מרכזיים בשפות המקור- סנסקריט ופאלי בעיקר, ואולי מעט טיבטית. נלמד יחדיו כיצד לגשת לקריאת סוטרה או שירה בודהיסטית, ולהפוך גם טקסטים עתיקים לנגישים לנו, כך שיהפכו לחברינו ולשותפינו לדרך.

כפרק ראשון במסע הלמידה המשותף שלנו נבקש להתבונן בדמותו של הבודהה, לא רק כדמות ספרותית או דתית, אלא גם כהתגלמות טבע הבודהה שלנו עצמנו, פנינו האמיתיות.

אם ניגש לחפש טקסט שמספר את סיפור סיפור חיי הבודהה המוכר לא נמצא אחד כזה, אלא נתוודע לסיפורים רבים ושלל גרסאות בהן נשמר נרטיב מרכזי כלשהו - עם שינויים בניסוחים, בהלכי הרוח ובפרטים שונים. נקרא טקסטים אלו כמקור השראה לחקירה חווייתית, שתלווה את צעדינו בדרך הבודהיסטית כאימון בחכמה ובמדיטציה גם יחד.

פרטים נוספים
מחיר

מפגשי הסנגהה מתקיימים בדאנה

 

בנוסף לדמי השתתפות/רצינות בסך 200 ש״ח 

 

מתי ואיפה

 ימי חמישי

20:30-18:00

במרכז גוף נפש 

מבנה הקבוצה

12 מפגשים

החל ב-22.12.22

פתוח לכולם.ן

הכירו את המנחה

מתרגלת וחוקרת את עולמות המדיטציה והיוגה כבר כמעט עשרים שנה.

מסיימת בימים אלה לכתוב תזה במסגרת תואר שני בחוג ללימודי מזרח אסיה, העוסקת ביחסי מורים ותלמידים בהודו העתיקה ובבודהיזם המהייאני. כחלק מאהבתי העמוקה ללמידה ומחקר, מתכננת להמשיך לדוקטורט. מוצאת השראה ושמחה בהתעמקות בלמידת שפות ותרגום. תלמידת סנסקריט מזה שנים ארוכות וכן פאלי וטיבטית, וחולמת ללמוד סינית עתיקה.

לצד זה, שותפה להקמת התכנית 'אתנחתא', המקדמת שילוב של התבוננות ותרגולי גוף ונפש בעולמות החינוך ובמיוחד בחינוך העל-יסודי.  מורה בכירה ליוגה ומשלבת כמה סגנונות.

מתרגלת בעיקר במסורת המהייאנה עם מורי יובל אידו טל, עמו למדתי הנחיית מדיטציה. נהנית לקרוא ולחקור גם טקסטים ופרקטיקות שמקורם בבודהיזם המוקדם.

מנחה את הסכת 'הכרית' של פסיכודהרמה, המאפשר לי לפגוש תדיר מורים יקרים וללמוד מהם רבות. חולקת את חיי עם איש, שתי בנות, שתי כלבות, שתי חתולות, שני תוכים ומדי פעם חילזון.

‎⁨אביגיל פן⁩_edited_edited.jpg

אביגיל פן

  • Facebook