לעומק התודעה

תפיסת התודעה בְּזִרְמֵי הבודהיזם

ימי שלישי | 27 אפריל 21 | בין השעות 18:30-21:30 | 14 מפגשים

מרצים: יעקב רז, עודד ארבל, אסף סטי אל-בר, גיתית שריקי

מרצה אורח: נחי אלון

קורס העמקה סמסטריאלי לתלמידים/ות מתקדמים/ות

"התודעה מקדימה את כל הדברים, מובילה אותם ויוצרת אותם"

הבודהה, דהרמהפאדה

ראיה בהירה וצלולה של אופני ההתהוות של התודעה היא ראיה משחררת. משחררת כפשוטו  של דבר: משחררת מכבליה של הוויה צרה ומצומצמת ומגלה אפשרות לטרנספורמציה או גילויה של הוויה חופשיה (יותר) המתקיימת בנו.

 הבודהה וממשיכיו לימדו - כל אחד בדרכו -  מהי תודעה בהירה וצלולה ומה הן התנאים המובילים אליה וממנה. לימוד זה הוא אבן דרך בדרכו של כל מתרגל ומתרגלת. 

הקורס מבקש לאפשר לתלמידים/ות ותיקים/ות תרגול ולימוד מסודר ומעמיק של מושג התודעה.

בקורס נתבונן על התודעה ואופני התהוותה מפרספקטיבות של זרמים שונים: הבודהיזם המוקדם,  הבודהיזם הטיבטי,  יוגה צ'ארה, זן בודהיזם, ותודעת מזרח מערב. הקורס בנוי מארבעה מעגלי תוכן מרכזיים שיוצגו על ידי מורי/ות הקורס:

מסורת הויפסנא והבודהיזם המוקדם | גיתית שריקי

תניח את היסודות על ידי הצגת תפיסת התודעה בבודהיזם המוקדם ובמסורת הויפסנא. אחת הטענות הרדיקליות של הבודהיזם באשר לתודעה הנה הטענה לפי 'אין אני', כי חוויית העצמי היא יצירה של התודעה. התהוותה של חוויית העצמיות ושל החוויה בכללותה  מתוארת באמצעות תפיסת התהוות הגומלין. במודולה הראשונה נבקש להעמיק בתפיסה מורכבת זו של אופן היווצרות החוויה, תוך שימת לב לקשר בינה לבין ההנחה הבסיסית ביסוד התורה כולה: אפשרות השחרור מהסבל וההצבעה על 'דרך האמצע'.

טבע הבודהה והאיכויות ללא גבול (מהאיאנה) | אסף סטי אל בר

יציג את תפיסת ההתמרה הנובעת מחוק הקרמה כחוק פסיכולוגי, ואת השלכותיה של תפיסה זו על האופנים בהם ראוי לתרגל. הוא יציג זאת תוך התייחסות לתרגול של האיכויות ללא גבול (איכויות הלב), בהסתמך על תפיסת 'טבע הבודהה' (Buddha Nature).

יוגה-צ'ארה וזן בודהיזם | יעקב רז

יציג את תפסת התודעה בשתי מסורות מהאיאניות: מסורת היוגה-צ'ארה של וסובנדהו שהתפתחה במאה הרביעית לספירה בהודו ומסורת הזן-בודהיזם.

תודעה מזרח-מערב | עודד ארבל

יציע דיאלוג בין תפיסות תודעה בודהיסטיות, לבין תפיסות בפסיכולוגיה המערבית: נקודת המוצא של החשיבה הבודהיסטית היא שמקור המצוקה האנושית הוא בתודעה ולפיכך, שם יש גם לחפש את השחרור מכבליה. עם זאת, גם לאחר אלפי שנים של חקירה, המושג "תודעה" נותר מעורפל וקשה להגדרה. במפגשים בקורס ננסה לעמוד על הדומה, השונה, ההקשרים וההשראה שיש בין מעשה האימון הבודהיסטי לבין שדות  הפסיכותרפיה, חקר התודעה המודרני ומדעי המוח.

יודגש כי בקורס יושם דגש על תרגול יומי, מעבר לשעות הקורס, כך שניתן יהיה לתרגל את הנלמד. כמו כן יתקיימו 2 ימי תרגול ארוכים ("רטריטים"). פרט לתרגול הפורמאלי יוצעו גם מדיטציות אנליטיות, מדיטציות של איכויות הלב ותרגילים בין-אישיים.

פרט ללימוד ולתרגול הקורס יבקש לאפשר היווצרותה של סנגהה – קהילה מתרגלת.

מרבית המפגשים יהיו היברידיים, (המפגשים יתקיימו בקמפוס ברושים אך יהיה בהם גם חיבור לזום עבור אלו שלא יוכלו להגיע). חלק קטן מהמפגשים יהיו דיגיטליים בלבד.

מבנה הקורס

14 מפגשים + 2 ימי תרגול ארוכים (ריטריט יומי)

56 שעות קורס

עלות הקורס: 2,700 ש"ח 

עלות הקורס כוללת דמי רישום בסך 200 ש"ח

-דמי הרישום יוחזרו במידה ואינך עומד.ת בתנאי הרישום לקורס

-תשלום דמי הרישום הוא תנאי הכרחי ומקדים לבדיקת התאמתך לקורס, ואינו מבטיח את מקומך בו

-תשלום דמי הרישום מהווה חלק משכר הלימוד, משולם באופן חד פעמי ואינו מוחזר במקרה של ביטול ההרשמה.

הקורס מיועד לבעלי/ות ותק של שנתיים של תרגול רציני לכל הפחות, בעלי/ות היכרות עם יסודות הדרך הבודהיסטית והמדיטציה הבודהיסטית.

תקנון לימודים

תשלום עבור הקורס יהווה הסכמה לתקנון הלימודים

פתיחת קורס מותנית במספר נרשמים. לביה"ס שמורה הזכות שלא לפתוח קורס ו/או לדחות את מועד פתיחתו. 

יעקב רז

ממייסדי פסיכו-דהרמה, פרופסור לבודהיזם ותרבות יפן בחוג ללימודי מזרח אסיה, כיהן כראש החוג באוניברסיטת תל אביב, חוקר ומתרגם של זן בודהיזם, תרבות ושירה יפנית, סופר ומשורר הכותב שירת הייקו בעברית. מורה למדיטציית הזן ופעיל חברתי ישראלי.

עודד ארבל

פסיכיאטר מומחה, מייסד ועומד בראש מרפאת המיינדפולנס שבמרכז לבריאות הנפש בבאר שבע ועוסק בפסיכותרפיה מבוססת חוויה, ייעוץ והוראה ועומד בראש תחום המטפלים של פסיכודהרמה.

בוגר ביה”ס לרפואה באונ’ ת”א והתוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת ת”א.. בוגר תוכנית המטפלים של פסיכו-דהרמה, חבר בסגל ההוראה של בית הספר

אסף סטי אל בר

מתרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי. מושפע ממורים פורצי דרך המציעים שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. פעיל בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי בוגר דוקטורט העוסק בפעילות זו. בשנים האחרונות מטפל בפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי ומתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת.

גיתית שריקי

הולכת בדרך הדהרמה כחמש עשרה שנים. מתרגלת לומדת ומלמדת. בוגרת פסיכולוגיה קלינית ומשפטים בארץ ובחו"ל. כיום, מלמדת בודהיזם, קשיבות (Mindfulness) ומדיטציה במסגרות שונות.