יסודות הבודהיזם
עם ד״ר ארז יוסקוביץ׳

החל ב- 31.01.2022

ששה מפגשים בזום ויום תרגול בנווה שלום

הבודהיזם הוא דרך של תרגול והתפתחות רוחנית המבקשת לסייע לפוסעים בה להבין טוב יותר את עצמם ואת האופן שבו הם פוגשים את העולם. ראשיתה בהודו של לפני אלפיים וחמש מאות שנה והסתעפויותיה משתרגות מאפגניסטן ועד יפן, מאינדונזיה ועד סין, מסן פרנסיסקו ועד תל אביב.

קורס זה הוא הזמנה להתוודע ליסודותיה של התורה הבודהיסטית. מטרתו לאפשר ללומדים מפגש אינטלקטואלי חוויתי עם תורת הבודהא, כפי שהתפתחה בהודו וברחבי מזרח אסיה.

במהלך הקורס נדון בנושאים המרכזיים בהם עוסקת התורה הבודהיסטית, כגון משמעות הקיום האנושי, מבנה התודעה ויחסה לעולם התופעות, אפשרות השחרור (נירוונה), ועוד. נסקור חלק מהמגוון הרב של הזרמים הבודהיסטיים וננסה להבין מה משותף לבודהיסט מטוקיו, בודהיסטית מבנגקוק, ונזיר מסרי-לנקה, כמו גם לעמוד על ההבדלים ביניהם. לבסוף, נשאל האם ובאיזה אופן יכולה תורת הבודהא להיות רלוונטית בעבורנו כיום.

הקורס ישלב בין דיון תיאורטי לתרגול מעשי של מדיטציה, מתוך כוונה לספק למשתתפים הבנה הוליסטית של התורה הבודהיסטית.

 

מהלך הקורס

הקורס בנוי מששה מפגשים מקוונים (בזום) בני שעתיים ויום תרגול מרוכז (בן שש שעות). 

כל המפגשים יכללו תרגול מעשי, אולם בעוד מפגשים המקוונים יוקדשו בעיקר ללימוד תיאורטי,יום התרגול יאפשר העמקה מיוחדת בתרגול המדיטציה.

עלות הקורס: 950 ש״ח 

שישה מפגשי זום בימי שני, בין 21:00-19:00 

יום התרגול יתקיים בנווה שלום ב-.4.3.2022

ד״ר ארז יוסקוביץ׳

 אני מלמד תרבות יפנית ופילוסופיה בודהיסטית באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. תחום ההתמחות שלי הוא ההיסטוריה האינטלקטואלית והדתית של הזן היפני מהמאה ה -18 ועד ימינו. בעשור האחרון חקרתי ולימדתי בכמה מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, כולל אוניברסיטת טוקיו (מחקר הדוקטורט) ואוניברסיטת ברקלי בקליפורניה (פוסט-דוק). בימים כתיקונם אני עובד על שני פרויקטים מרכזיים. הראשון, הכנה לפרסום של ספרי אודות התפתחות הזן החוץ-מנזרי (Lay Zen) ביפן המודרנית. והשני חוקר את הקשר בין הגוף ופרקטיקות גופניות (ריטואלים, מנהגים, מדיטציה, וכו׳) לעיצוב התודעה וחינוך האינדיבידואל במסורת הזן. בנוסף לעבודתי האקדמית, אני מתרגל זן כעשרים שנה. במהלך השנים הללו ביליתי תקופות ארוכות במנזרים ביפן ובאירופה. כיום אני מתגורר עם משפחתי במדרשת בן-גוריון בנגב ונהנה לרוץ, לרכוב, ולטייל במדבר.

ארז יוסקוביץ_edited.jpg