top of page

מסורות של התעוררות

תפיסות ההתעוררות בזרמים השונים: בודהיזם טיבטי, זן, מסורת הויפסנא והבודהיזם המערבי

 עם: ד״ר אסף סטי אל-בר 

בהשתתפות: ד"ר סטיבן פולדר (באנגלית) ויובל אידו טל
מרצה אורח: ד"ר איתן בולוקן

"עם הצפרדע השוכנת בבאר המים לא ניתן לדבר על הים הגדול... רק כאשר תצא מתחומי חופך ותראה את הים הגדול, רק אז תכיר את מגבלות סוגך ואפשר יהיה להתחיל לדבר איתך על הדרך." (ג'ואנג-דזה)

התעוררות_1.png

התעוררות - בּוֹדְהִי - מסמלת את פסגת הדרך הבודהיסטית, את המטרה הנכספת של הדרך, ההתעוררות, השחרור, הכיבוי וההכחדה של אי-הנחת הקיומית.

אך כבר משזה נאמר, ניתן לחוש את הקושי שמעוררת תפיסה זו: כיסופים? מטרות? האין אלה בדיוק שורשי הסבל? האין ההיאחזות בעתיד נכסף היא שיוצרת את הנפרדות בינינו לבין ההווה שלנו? בינינו לבין הפלא של הרגע הנוכחי? האין ההבחנה בין 'סמסארה' ל'נירוואנה' היא מקור הפירוד בחיי אדם? הדואליות המתעתעת שממנה בדיוק אנחנו מנסים להתעורר?

מסורות בודהיסטיות שונות הציגו תפיסות התעוררות שונות, עם דגשים והתמודדויות מיוחדים לכל מסורת. הבודהיזם המוקדם, למשל, מתאר תהליך של התעוררות ואפילו מחלק אותו לארבעה שלבים, ואילו זרמים בבודהיזם המאוחר (מהאיאנה) מערערים על עצם ההבחנה הזו והתעתוע שהיא יוצרת וגורסים כי 'סמסארה היא נירוואנה'.

בקורס נבקש לחקור ולתרגל את התפיסות ואת הפרספקטיבות שמציעים הזרמים השונים מתוך שאיפה לקיים דיאלוג פורה ביניהם. 

נתבונן על המסורות השונות מתוך כבוד הדדי, בגישה המניחה כי הדרכים כולן, עם הפערים ביניהן- תקפות. נלמד, נתרגל ונעמיק בתפיסת ההתעוררות של הבודהיזם המוקדם ומסורת הויפסנא, הבודהיזם הטיבטי והזן-בודהיזם; בד-בבד נתייחס גם  לבודהיזם המערבי בן ימינו כמסורת, נחקור את השפעתו עלינו ואת האופנים בהם זרם זה מתייחס להתעוררות.

 

הקורס מבקש להציע אפשרות להעמקה בדרך, תוך התייחסות לאחד המושגים המרתקים והחשובים בה. 

זו גם הזדמנות להעמיק בתרגול כחלק מסנגהה לומדת. מעבר ללימוד, הקורס יהווה הזדמנות להעמיק בתרגול המדיטטיבי, שיהיה נדבך מרכזי בכל אחד מהמפגשים. בנוסף, יתקיימו תרגילים בין אישיים  כגון קריאה משותפת, שיתופים, ותרגילים של מדיטציה באינטראקציה. 


 

״יצור חי שלא הלך לאיבוד ושאינו שוגה באשליות, איזו סיבה תהיה לו לשאול על משהו שנמצא ממש מתחת לאפו, ושכל כולו שרוי בו? איך יכול אדם לא להכיר את ידיו ואת רגליו שלו עצמו? מי שאינו יודע את עצמו דן את עצמו לחיות חיים של אשליות"  (בודהידהרמה)

פרטים נוספים
מחיר

מחיר מומלץ:

2800 ש״ח 

מחיר מופחת:​ 2200 ש״ח

תמיכה בקהילה: 3400 ש״ח

המחיר כולל דמי רישום בסך 200 ש״ח לשיריון מקומך בקורס. תשלום דמי הרישום מהווה חלק משכר הלימוד, משולם באופן חד פעמי ואינו מוחזר במקרה של ביטול ההרשמה.

דמי הרישום יוחזרו במידה שהקורס לא יפתח.

מוזמנים לבחור את שכר הלימוד ביושרה בהתאם ליכולתכם.ן כעת

מתי ואיפה

 ימי שני

17:30-14:30

היברידי 

בסטודיו שאלה ביפו

ובזום

(חלק מהשיעורים יתקיימו בזום בלבד- ראו פירוט בסיליבוס) 

מבנה הקורס

12 מפגשים

ושני ימי תרגול

החל מה- 31.10.22

לצועדים וצועדות בדרך

הכירו את המורה

מתרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי.

הלימוד שלי מושפע ממורים פורצי דרך שהציעו שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. מתחילת הדרך מצאתי בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי כר פורה לתרגול והגשמה של הדרך ואני ממשיך בכך גם עכשיו. לאחרונה סיימתי דוקטורט שעוסק במפגש הזה. בשנים האחרונות התוודעתי לפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי שמהווה עבורי השראה רבה ודרך נוספת לתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת.

.

סטי לאתר_edited.jpg

ד״ר אסף סטי אל-בר

  • Facebook
התעוררות

צרו עמי קשר

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page