מסורות של התעוררות

תפיסות ההתעוררות בזרמים השונים: בודהיזם טיבטי, זן, מסורת הויפסנא והבודהיזם המערבי

 עם: ד״ר אסף סטי אל-בר 

בהשתתפות: ד"ר סטיבן פולדר (באנגלית), יובל אידו טל, יעקב רז, ומורות נוספות. מרצה אורח: ד"ר איתן בולוקן

עם הצפרדע השוכנת בבאר המים לא ניתן לדבר על הים הגדול. עם הרמשים שכל חייהם קיץ אחד, לא ניתן לדבר אודות השלג והקרח... רק כאשר תצא מתחומי חופך ותראה את הים הגדול, רק אז תכיר את מגבלות סוגך ואפשר יהיה להתחיל לדבר איתך על הדרך״ (ג'ואנג-דזה)

IMG_7480_edited.jpg

התעוררות - בּוֹדְהִי - מסמלת את פסגת הדרך הבודהיסטית, את המטרה הנכספת של הדרך, ההתעוררות, השחרור, הכיבוי וההכחדה של אי-הנחת הקיומית.

אך כבר כשזה נאמר, ניתן לחוש את הקושי שמעוררת תפיסה זו: כיסופים? מטרות? האין אלה בדיוק שורשי הסבל? האין ההיאחזות בעתיד נכסף היא שיוצרת את הנפרדות בינינו לבין ההווה שלנו? בינינו לבין הפלא של הרגע הנוכחי? האין ההבחנה בין סמסארה לנירוואנה היא מקור הפירוד בחיי אדם? הדואליות המתעתעת שממנה בדיוק אנחנו מנסים להתעורר?

מסורות בודהיסטיות שונות הציגו תפיסות התעוררות שונות, עם דגשים והתמודדויות מיוחדים לכל מסורת. הבודהיזם המוקדם, למשל, מתאר תהליך של התעוררות ואפילו מחלק אותו לארבעה שלבים, ואילו זרמים בבודהיזם המאוחר (מהאיאנה) מערערים על עצם ההבחנה הזו והתעתוע שהיא יוצרת וגורסים כי 'סמסארה היא נירוואנה'.

 

בתכנית ההעמקה נבקש לחקור ולתרגל את התפיסות ואת הפרספקטיבות השונות שמציעים הזרמים השונים מתוך שאיפה לקיים דיאלוג פורה ביניהם ובעיקר מתוך רצון להעמיק את הבנת התרגול והדרך. נתבונן על המסורות השונות מתוך כבוד הדדי, מתוך גישה שמניחה שהדרכים כולן, עם הפערים שבהן הנן דרכים תקפות. נלמד, נתרגל ונעמיק בתפיסת ההתעוררות של הבודהיזם המוקדם ומסורת הויפסנא, הבודהיזם הטיבטי והזן-בודהיזם; בד-בבד ננסה להבין את המסורת של הבודהיזם המערבי בן ימינו, את השפעתה עלינו ואת האופן שבו זרם זה מתייחס להתעוררות.

בתכנית ילמדו מורי ומורות פסיכודהרמה וכן מורים.ות אורחים.ות; חלקם ילמדו מפגש בודד, אחרים יציעו יום תרגול או רצף שיעורים. את התכנית ירכז וישזור סטי.

התכנית מבקשת להציע לוותיקי התלמידים והתלמידות אפשרות להעמקה בדרך, תוך התייחסות לאחד המושגים המרתקים והחשובים בה. זו גם הזדמנות להעמיק בתרגול כחלק מסנגהה לומדת.

 

מעבר לעיסוק בתכנים עצמם, התכנית תציע גם הזדמנות להעמיק בתרגול המדיטטיבי שיהיה נדבך מרכזי בכל אחד מהמפגשים, כולל ההזדמנות לתרגל את האיכויות ללא גבול (איכויות הלב) וכן להתנסות במדיטציות שונות ובתוכן מדיטציות אנליטיות. רכיב חשוב נוסף הוא ההתייחסות לקורס כמרחב טיפוח של הסנגהה, הקהילה המתרגלת. כחלק מהקורס יתקיימו גם תרגילים בין אישיים (קריאה משותפת, שיתופים, ותרגילים של מדיטציה באינטראקציה).

פרטים נוספים
מחיר

מחיר מומלץ:

5500 ש״ח 

מחיר מופחת:​ 4500 ש״ח

תמיכה בקהילה: 6500 ש״ח

המחיר כולל דמי רישום בסך 200 ש״ח לשיריון מקומך בקורס. תשלום דמי הרישום מהווה חלק משכר הלימוד, משולם באופן חד פעמי ואינו מוחזר במקרה של ביטול ההרשמה.

דמי הרישום יוחזרו במידה שהקורס לא יפתח.

אנו מזמינים אתכן.ם לבחור את שכר הלימוד ביושרה בהתאם ליכולתכם.ן בעת הזו

מתי ואיפה

 ימי שני

18:00-15:00

 

ביפו ובזום 

מבנה התכנית

20 מפגשים

וארבעה ימי תרגול

לוותיקים 

הכירו את המורים

תרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי.

הלימוד שלי מושפע ממורים פורצי דרך שהציעו שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. מתחילת הדרך מצאתי בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי כר פורה לתרגול והגשמה של הדרך ואני ממשיך בכך גם עכשיו. לאחרונה סיימתי דוקטורט שעוסק במפגש הזה. בשנים האחרונות התוודעתי לפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי שמהווה עבורי השראה רבה ודרך נוספת לתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת.

.

סטי לאתר_edited.jpg

ד״ר אסף סטי אל-בר

  • Facebook
 

צרו עמי קשר

  • Facebook
  • Instagram