monk-4666751_1920_edited.jpg

סדרת ימי תרגול

דרך הלב: ויפסנא, חמלה והכרה בטוב

בהנחיית: ד"ר אסף סטי אל בר

 

שלושה ימי תרגול שקט בימי שישי בין השעות 09:30-17:00

19 פברואר 2021 | 9 אפריל 2021 | 21 מאי 2021

ניתן להירשם לכל יום תרגול בנפרד, אך מומלץ מאוד להירשם לסדרה כולה.

היום השלישי יהיה מוגבל למשתתפי/ות הסדרה בלבד

הסדרה תתקיים באופן היברידי משולב (און ליין + כיתת לימוד)

הסדרה תתקיים בקמפוס ברושים (בהתאם להנחיות) ויהיה פתוח גם להשתתפות גם באון ליין

המסורת הבודהיסטית מציעה מגוון דרכים ושיטות לפיתוח וטיפוח התודעה, ובראשן הפרקטיקה המדיטטיבית. מסורת הויפסנא מדגישה את התרגול השקט שבמרכזו פיתוח תשומת לב קשובה, (mindfulness), אשר מהווה בסיס לפיתוחם של ריכוז וחוכמה.

אולם התרגול אינו מתמצה בפיתוח תשומת לב, והוא כולל בתוכו גם תרגולים של הרהור נבון ותרגולים שמטרתם לפתח איכויות נפשיות מיטיבות – "איכויות הלב". 'ההרהור הנבון' הנו תרגול שמתבונן על מאפייני הקיום האנושי על מנת לפתח ראייה חודרת של מאפיינים אלה ושל אופני הפעולה של התודעה. ואילו הפיתוח של איכויות הלב כולל בתוכו פיתוח של אהבה-ידידותית, חמלה, שמחה-מפרגנת ואיזון נפשי. כל התרגולים יחד מציעים ארגז כלים נרחב לפיתוח התודעה בהתאמה לנטיות של המתרגל.ת ובהתאם לצרכים שונים ותקופות שונות.

 

מטרתם של ימי התרגול להעמיק את ההיכרות ואת ההתנסות המעשית עם החלקים השונים והפרקטיקות השונות של הדרך, לתרגל שימוש מיומן בהן ולהתייחס לזמנים ולאופנים בהם ניתן להשתמש בפרקטיקות הללו.

תרגול הבסיס, עליו יונחו יתר התרגולים, הנו תרגול תשומת הלב (mindfulness), תרגול שמאפשר את השקט והאיסוף הנדרשים לפיתוח יתר התרגולים. על גביו נרחיב שלב-שלב את יריעת התרגול:

ביום התרגול הראשון

ישולב תרגול תשומת הלב בתרגול איכויות הלב, ובעיקר הכרה בטוב 

 

ביום התרגול השני

נעמיק בתרגולים אלה ונוסיף להן את התרגול של החמלה-האוהבת המפגש השני פתוח אך ורק למתרגלים/ות ומתרגלות שהתוודעו לתרגולים הללו קודם לכן.

ביום התרגול השלישי

נעמיק בתרגול החמלה ונתייחס לפיתוח בודהיצ'יטה כגילום של חמלה אולטימטיבית המפגש השלישי פתוח רק למשתתפי/ות הסדרה כולה.

אם יש לכםן תהיות או ספק באשר להתאמתכםן להשתתפות ביום השלישי, אנא כתבו לנו.

יום תרגול ראשון: תשומת לב לרגע, תשומת לב לטוב 

 

יום תרגול במסורת הויפסנא

יום שישי 19.2.21

בין השעות  9:30-17:00

"גם המצבים העילאיים ביותר וההישגים הרוחניים יוצאי הדופן מכולם, מאבדים את חשיבותם אם איננו יכולים להיות מאושרים באופן הרגיל והפשוט ביותר, אם בלבנו איננו מסוגלים לגעת זה בזה ובחיים שנתנו לנו"


ג'ק קורנפילד, 'דרך הלב'

 

תרגול תשומת לב (mindfulness) מצוי בלב הדרך הבודהיסטית. המודעות לגוף, לתודעה, לקשר ביניהם ולאופני הפעולה שלהם, משחרר אותנו מכבלי הקיום המעורפל ומביא עמו הטבה עצומה בשמחת החיים, ברווחה הנפשית וּבַשלוֹמוּת שלנו (well-being).

מקובל להתייחס לתרגול של מיינדפולנס כתרגול של תשומת לב 'אובייקטיבית', תשומת לב נטולת שיפוט, בלתי מתערבת. אכן, ישנו ערך רב בגישה שמתבוננת על החוויה מרגע-לרגע ללא התערבות, ללא תגובתיות. תשומת לב שרואה ויודעת את האירועים הפסיכו-פיזיים, ללא צורך או הכרח בהתערבות או תגובה.

אולם, הלכה למעשה, המסורת הבודהיסטית גורסת שתשומת לב מדויקת, כוללת בתוכה גם כוונה אוהבת ורצון טוב (מֵטַא) שיש בהם קבלה של המציאות כפי שהיא. הדגש הזה שופך אור על אופיו של התרגול הנכון ושל ההתכוונות המדויקת לתרגול ויפסנא.

 

ביום התרגול נטפח את המרחב הזה: נלמד ונתרגל מדיטציית תשומת לב יציבה, תוך טיפוח אותה התכוונות אוהבת.

יום התרגול יתנהל בשתיקה ויכלול תרגול מדיטציות בישיבה, עמידה והליכה. בתחילת היום נבסס תשומת-לב שקטה ובהמשכו נלמד ונתרגל גם מדיטציות של איכויות הלב, תוך דגש על התרגול של הכרה בטוב והכרת תודה.

בסיום היום יוקדש פרק זמן לתרגילים בין-אישיים.

*יודגש שמרכזו של היום הנו הלימוד והתרגול של מדיטציית תשומת לב*

יום תרגול שני: איכויות הלב – הכרה בטוב וחמלה 

 

יום תרגול במסורת הויפסנא

יום שישי 9.4.21

בין השעות  9:30-17:00

"גם המצבים העילאיים ביותר וההישגים הרוחניים יוצאי הדופן מכולם, מאבדים את חשיבותם אם איננו יכולים להיות מאושרים באופן הרגיל והפשוט ביותר, אם בלבנו איננו מסוגלים לגעת זה בזה ובחיים שנתנו לנו"

ג'ק קורנפילד, 'דרך הלב'

 

יום התרגול השני בסדרה יוקדש לפיתוח האיכויות ללא גבול, המוכרות יותר כ- "איכויות הלב".

נשלב בו תרגול ויפסנא המבוסס על תשומת לב (Mindfulness) בישיבה והליכה, יחד עם שיחות ותרגול של האיכויות ללא גבול.

המסורת הבודהיסטית מתייחסת לארבע איכויות: אהבה חברית (מטא), חמלה (קרונה), שמחה מפרגנת (מודיטה), ויציבות קורנת (אופקהה). ארבע האיכויות הללו הם מצבי גוף-תודעה שנמצאים ביחסים הדדיים, ובכל זאת מובחנים זה מזה.

ביום התרגול נמשיך לטפח את התרגול של הכרה בטוב והכרת תודה, ונלמד ונעמיק בתרגול חמלה.

 

הכרה בטוב היא תרגול של תשומת לב לכל מה שטוב בחיים שלנו, היא תרגול של שמחה מפרגנת שלנו עם עצמנו, היא תרגול של התגברות על תחושת החוסר. המסורת מתייחסת אליו כתרגול מקדים שמטרתו למלא את התודעה באנרגיה של שמחה.

חמלה מוגדרת כרצון שהאחר יהיה חופשי מקושי, אי-נחת וכאב (דוקהה). בדרך הבודהיסטית יש חשיבות רבה לאיזון בין חמלה לאחר וחמלה עצמית. תרגול חמלה תחילתו בתשומת לב לאי-נחת, בפיתוח היכולת להיות עם אי-נחת, אשר מאפשרת הופעתה של חמלה. זוהי איכות מרכזית בדרך הבודהיסטית משום שהיא מגלמת בתוכה את מטרתה של הדרך: שחרור של עצמנו ושל האחרים מאי-שביעות רצון וסבל, (דוקהה).

 

יום התרגול יכלול שיחות והנחיות לתרגול האיכויות, וכן תרגילים בין-אישיים. הוא יתנהל ברובו בשתיקה.

יום תרגול שלישי: תשומת לב, חמלה ובודהיצ'יטה 

 

יום תרגול במסורת הויפסנא

יום שישי 21.5.21

בין השעות  9:30-17:00

איזה צורך יש במילים נוספות?

הילדותי פועל למען טובתו,

הערים פועלים לטובת אחרים.

פשוט התבוננו בהבדל ביניהם....

 

מקור כל המכאובים בעולם

שוכן במחשבה על עצמי;

מקור כל השמחה,

שוכן במחשבה על אחרים.

                        שנטידווה[1]

 

[1] ציטוט מתוך הדלאי לאמה, התמרת התודעה, 2006, עמ' 62. בציטוט המקורי מופיעה המילה 'הבודהות', פה בחרתי לתרגם הערים.

בודהיצ'יטה היא ההתכוונות להתעורר למען טובת כל היצורים החשים. היא מורכבת מ'בודהי' – התעוררות ומ'צ'יטה' – תודעה; יחד 'תודעת התעוררות'. פיתוח בודהיצ'יטה הוא אבן דרך משמעותית בתרגול של הבודהיזם המאוחר משום שזוהי ההגשמה של 'התכוונות הנכונה', הנתיב השני בדרך כפולת השמונה. בודהיצ'יטה מעוגנת בהבנה שהקיום ספוג באי-נחת, חריקה (דוקהה) וכי הפתרון השלם היחידי לכך הנו התעוררות, יש בה איפה גם חמלה עמוקה.

אולם בודהיצ'יטה היא לא רק ההתכוונות להתעורר, אלא ההתכוונות להתעורר למען כל האחרים שמעוגנת בחמלה לְסִבלָם של כל היצורים. יש בה, אפוא, גם הבנה עמוקה של הקשר ההדדי בין כל היצורים, של התהוות הגומלין התלויה. ההבנה של ההתהוות התלויה ושל הריקות היא שמאפשרת לפעול בנחישות, גם כשרואים ויודעים את ים הקושי.

מכל הסיבות האלה נחשבת בודהיצ'יטה לאיכות אותה חשוב לפתח ולטפח, משום שהיא שומרת עלינו, ממקדת אותנו, ומכוונת אותנו לדרך הנכונה.

 

יום התרגול הזה הוא הבשלה של שני הימים הקודמים. נעסוק בחקירה של בודהיצ'יטה ונעמיק בהבנתה באמצעות תרגולי החמלה. התרגול של הכרה בטוב יהה בהקשר זה תזכורת ליכולת שלנו להרבות טוב, למרות כל הקשיים.

רישום ליום תרגול ראשון

יום שישי 19 פברואר 09:30-17:00

רישום ליום תרגול שני

יום שישי 9 אפריל 09:30-17:00

רישום ליום תרגול שלישי 

יום שישי 21 מאי 09:30-17:00

מוגבל למשתתפי/ות הסדרה בלבד

תקנון לימודים

תשלום עבור הקורס יהווה הסכמה לתקנון הלימודים

פתיחת קורס מותנית במספר נרשמים. לביה"ס שמורה הזכות שלא לפתוח קורס ו/או לדחות את מועד פתיחתו. 

ד"ר אסף סטי אל-בר

סדרה זו מיועדת למי שהגיעו מרקע קודם במדיטציה ובתכנים בהם עוסקים מפגשי הסדרה