תורת הנפש הבודהיסטית - תכניות מטפלים תשפ"ב |  פסיכו-דהרמה

 

מורים בתוכנית:

איילת שמולביץ', יובל אידו טל, גיתית שריקי, פרופ' יעקב רז, נחי אלון, אסתר אליצור,  דר' עודד ארבל, ד״ר איריס דותן כץ

מנהלת התוכנית: איילת שמולביץ'

תוכניות המטפלים בפסיכו-דהרמה הן יצור חי, צומח ומתפתח. אנחנו - צוות תוכנית המטפלים של פסיכו-דהרמה – מושקעים בחקירת המלאכה המורכבת של הסיוע לזולתנו וביצירת השיח המתבקש והמיטיב בין גישות סיוע עתיקות לבין גישות טיפול מודרניות. לפיכך, אחת לזמן מה אנחנו חושבים מחדש את התוכנית כולה ומתאימים אותה לגילויים שעלו בתוך התהליך המבורך הזה.

 

בתוכנית החדשה אנחנו מציעים דגש חזק ומעמיק יותר על הקשרים קלינים, תוך רתימת החוכמה הבודהיסטית לעבודת השדה הקלינית. דגש עיקרי יושם על נוכחות המטפל מתוך אמונתנו כי הטרנספורמציה האישית שעובר המטפל הופכת אותו לכלי המרכזי בתהליך הטיפולי. במהלך הלימוד ננסה לעמוד על שאלת התמיד שעומדת בפני כל מטפל - כיצד להפוך את ההבנות שלנו למעשה טיפולי מיטיב המבוסס על חוויה.

 

התוכנית תלת שנתית ומטרתה לתת למטפלים התנסות עשירה ומעמיקה בהיבטים בודהיסטיים וקליניים, אשר נבנים בהדרגה עם רמת העמקה וטיפוח מיומנויות הולכות וגדלות. ​

תורת הנפש הבודהיסטית

תוכנית למטפלים - שנה א

תורת הנפש הבודהיסטית והשלכותיה על המעשה הטיפולי

התכנית מיועדת

למטפלים בעלי הכשרה מוכרת

מורים בתכנית:

איילת שמולביץ', גיתית שריקי, יובל אידו טל 

מורים אורחים: יעקב רז, עודד ארבל

20 מפגשים + 4 ימי לימוד ותרגול ארוך

12.10.21, ימי שלישי 09:00-12:00

התכנית מיועדת לאנשים בעלי הכשרה מוכרת שהסיוע לזולת הוא מקצועם, כגון: פסיכולוגים מומחים ומתמחים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים, מטפלים ביצירה ובהבעה, קרימינולוגים קליניים ויועצים חינוכיים בעלי תואר שני.

 

בבודהיזם מצויה משנה פסיכולוגית סדורה אודות התודעה ושיבושיה, הסבל, מקורותיו והדרכים להשתחרר ממנו, ולצדה שפע של פרקטיקות מעשיות להתבוננות ולתמורה בתודעה. הפסיכולוגיה הבודהיסטית פותחת דרכי מחשבה ופעולה בדרכים חלופיות, מחוץ לקופסה הטיפולית. בתכנית למטפלים ייפגשו הלומדים הלכה למעשה עם הפסיכולוגיה הבודהיסטית ועם הראייה שהיא מציעה מעבר לגישות הטיפוליות המקובלות.

תורת הנפש הבודהיסטית -

לבוגרי תכניות מטפלים

חכמת המעשה המסייע (אופאיות) 

עם נחי אלון ואסתר אליצור 

8 מפגשים + 2 ימי לימוד ותרגול 

08.03.22, ימי שלישי 15:30-12:30

סדרת מפגשים בהם נעסוק בחוכמת המעשה המסייע ('אופייות'), שמקצתן ניתן לפגוש בסיפורי סיוע של הבודהה ושל חכמים אחרים, ומקצתן מאלו שפגשנו אנו בחיפושינו אחר דרכים להעמיק את החותם הטיפולי.

בשיעורים נפגוש סיפורים טיפוליים מן העולם הבודהיסטי, ונחלוק מן הניסיון המקצועי של המנחה ושל המשתתפים

תורת הנפש הבודהיסטית

תוכנית למטפלים - שנה ב

תורת הנפש הבודהיסטית והשלכותיה על המעשה הטיפולי

התכנית מיועדת
לבוגרי תכניות למטפלים שנה א'

מורים בתכנית:

איילת שמולביץ', נחי אלון, יובל אידו טל 
מורים אורחים: יעקב רז, אסתר אליצור

20 מפגשים + 4 ימי לימוד ותרגול ארוך

12.10.21, ימי שלישי 15:30-12:30

שנת הלימודים השנייה עוסקת ביישום תורת הנפש הבודהיסטית בעולם הטיפול, תוך הדגשת הייחוד שבה ביחס לראייה הטיפולית הרווחת.

כך, ה'אני' הנפרד והמוצק אינו בהכרח יעד התפתחותי נכסף ("אינדיבידואציה") כי אם תעתוע מזיק המנתק את האדם מרשת החיים הסובבת אותו; השיחה הטיפולית איננה הדרך היחידה לחקירה פנימית ולתמורה – המדיטציה, מונחית או עצמאית, היא דרך חזקה לא פחות; והסיוע ברוח בודהיסטית אינו חייב להסתפק בהפחתת הסבל, אלא יכול להציע אופקים רחבים יותר: טיפוח שיטתי של איכויות תודעה מיטיבות כגון חמלה וחוכמה, ושחרור רדיקלי מכבלי חיינו.