קורסי מפגש עם הבודהיזם, מבוא קצרצר
תכניות אימון לחיים
בהשראה בודהיסטית
קורסי בודהיזם ודהרמה במגוון מסורות התרגול
תכניות וקורסים למטפלים
תורת הנפש הבודהיסטית
קורסי העמקה למתרגלים  ותיקים בדרך הדהרמה

תורת הנפש הבודהיסטית - תכניות מטפלים

תוכניות המטפלים בפסיכו-דהרמה הן יצור חי, צומח ומתפתח. אנחנו - צוות תוכנית המטפלים של פסיכו-דהרמה - משוקעים במשך כל שנות עבודתנו המשותפת בחקירת המלאכה המורכבת של הסיוע לזולתנו וביצירת השיח המתבקש והמיטיב בין גישות סיוע עתיקות לבין גישות טיפול מודרניות. לפיכך, אחת לזמן מה אנחנו חושבים מחדש את התוכנית כולה ומתאימים אותה לגילויים שעלו בתוך התהליך המבורך הזה.

בתוכנית החדשה אנחנו מציעים דגש חזק ומעמיק יותר על קורלציות קליניות, תוך רתימת החוכמה הבודהיסטית לעבודת השדה הקלינית. דגש עיקרי יושם על נוכחות המטפל מתוך אמונתנו כי טרנספורמציה האישית שעובר המטפל הופכת אותו לכלי המרכזי בתהליך הטיפולי. במהלך הלימוד ננסה לעמוד על שאלת התמיד שעומדת בפני כל מטפל - כיצד להפוך את ההבנות שלנו למעשה טיפולי מיטיב המבוסס על החוויה.

התוכנית תלת שנתית ובנויה לתת למטפלים התנסות עשירה ומעמיקה בהיבטים בודהיסטיים וקליניים, אשר נבנים בהדרגה עם רמת העמקה וטיפוח מיומנויות הולכות וגדלות.

מנחי התכנית: ד"ר עודד ארבל, יובל אידו טל, מאיה לאוב, נחי אלון, ד"ר אסתר אליצור, פרופ' יעקב רז, ד"ר איריס דותן-כץ

מנהל התוכנית: ד"ר עודד ארבל

מטפלים

הדרכה למטפלים 
מאינטראקציה בין אישית להוויית גומלין

מנחה: ד"ר איריס דותן-כץ

אורחים בקורס: דיויד ברזייאר, יעקב רז

8 מפגשים

3.5.21, ימי שני 16:30-18:30

הקורס מיועד לבוגרי תוכנית למטפלים או בתכניות מקבילות

קבוצת ההדרכה מיועדת למטפלים/ות בעלי רקע מעשי ותיאורטי בדרך הבודהיסטית ובהבנה פסיכולוגית בודהיסטית. במפגשים המשותפים נחקור את תפישת העולם הזו, הלכה למעשה: בכל מפגש נתייחס לאבני דרך תיאורטיות שונות ונעמוד על יישומן בהתנהלותנו בתוך התהליך הטיפולי. נתבונן על מעשה הטיפול מזוויות ראיה בודהיסטיות כפי שהן באות לידי ביטוי בתפיסות חילוניות מודרניות, תוך התייחסות להדהוד של תפיסות אלה עם הפסיכולוגיה ההתייחסותית. נתרגל התבוננות על האינטראקציה הטיפולית כמערכת רחבה של יחסי גומלין – בתוכנו, בקהילה אשר סביבנו ובעולם בו אנו חיים.

מטפלים

שתיקה ושקט: עיונים במרחב שבין שתיקה, דומיה, נוכחות והיעדרות בשדה הטיפולי

מנחה: ד"ר עודד ארבל

6 מפגשים

18.1.21, ימי שני 09:00-11:00

הקורס מיועד לבוגרי לפחות שנתיים של לימוד בתוכנית למטפלים או בתכניות מקבילות

במהלך הקורס נבחן את השתיקה מהזווית של האימון הדהרמי – מדיטטיבי לצד עיון בחשיבה פסיכואנליטית קלאסית ועכשווית על נושא השתיקה. נבחן את השימוש בשתיקה כאמצעי המביא ריפוי ומאפשר מרחב, לצד שימושים העלולים להזיק למהלך הטיפולי. נתאמן בהיבטים שונים של שתיקה ושקיטה, נדון בקונספטים של שקט, דומיה ודממה. נשתוק מעט ביחד.

מטפלים

תורת הנפש הבודהיסטית

תוכנית למטפלים - שנה א'

תורת הנפש הבודהיסטית והשלכותיה על המעשה הטיפולי

מנחים: ד"ר עודד ארבל, יובל אידו טל | מנחים אורחים: נחי אלון, מאיה לאוב

16 מפגשים + 5 ימי לימוד ותרגול ארוך

27.10.20, ימי שלישי 12:30-15:30

הקורס מיועד לאנשים בעלי הכשרה מוכרת שהסיוע לזולת הוא מקצועם

בבודהיזם מצויה משנה פסיכולוגית סדורה אודות התודעה ושיבושיה, הסבל, מקורותיו והדרכים להשתחרר ממנו, ולצדה שפע של פרקטיקות מעשיות להתבוננות ולתמורה בתודעה. הפסיכולוגיה הבודהיסטית פותחת דרכי מחשבה ופעולה בדרכים חלופיות, מחוץ לקופסה הטיפולית. בתכנית למטפלים ייפגשו הלומדים הלכה למעשה עם הפסיכולוגיה הבודהיסטית ועם הראייה שהיא מציעה מעבר לגישות המקובלות. בקורס נבקש לראות את ה'אני' לא כנפרד ומוצק ולא כיעד התפתחותי נכסף.

מטפלים

תורת הנפש הבודהיסטית

תוכנית למטפלים - שנה ב'

תורת הנפש הבודהיסטית והשלכותיה על המעשה הטיפולי

מנחים: ד"ר עודד ארבל, יובל אידו טל, פרופ' יעקב רז, מאיה לאוב

16 מפגשים + 4 ימי לימוד ותרגול ארוך 

26.10.20 ימי שלישי 09:00-12:00

הקורס מיועד לבוגרי תוכניות למטפלים שנה א'

שנת הלימודים השנייה עוסקת ביישום תורת הנפש הבודהיסטית בעולם הטיפול, תוך הדגשת הייחוד שבה ביחס לראייה הטיפולית הרווחת.

כך, ה'אני' הנפרד והמוצק אינו בהכרח יעד התפתחותי נכסף ("אינדיבידואציה") כי אם תעתוע מזיק המנתק את האדם מרשת החיים הסובבת אותו; השיחה הטיפולית איננה הדרך היחידה לחקירה פנימית ולתמורה – המדיטציה, מונחית או עצמאית, היא דרך חזקה לא פחות; והסיוע ברוח בודהיסטית אינו חייב להסתפק בהפחתת הסבל, אלא יכול להציע אופקים רחבים יותר: טיפוח שיטתי של איכויות תודעה מיטיבות כגון חמלה וחוכמה, ושחרור רדיקלי מכבלי חיינו.