קורסי מפגש עם הבודהיזם, מבוא קצרצר
תכניות אימון לחיים
בהשראה בודהיסטית
קורסי בודהיזם ודהרמה במגוון מסורות התרגול
תכניות וקורסים למטפלים
תורת הנפש הבודהיסטית
קורסי העמקה למתרגלים  ותיקים בדרך הדהרמה
סמסטר ב

מבעד לכעס
התבוננות בודהיסטית על רגשות

מנחה: גיתית שריקי

6 מפגשים + יום תרגול 

17.3.2021, ימי רביעי 18:00-21:00
קורס זה מיועד לקהל הרחב ולקהל מתרגלים

התרגול הבודהיסטי מבקש מאיתנו ללמוד את הכעס כתופעה אנושית. להכיר בו ולהסכים לחוות אותו, מבלי להיאבק או לאחוז בו ובתנאים המלבים אותו. דרך מפגש עם הכעס אנחנו לומדות את אפשרות ההתבוננות והוויתור, מתוך החוויה.

בין הנושאים בהם נעמיק בקורס: מהו כעס וכיצד הוא נחווה. מה התנאים הפנימיים המפעילים והמלבים אותו וכיצד תחושת מוצקות 'האני' קשורה לכך.

סמסטר ב

מלב סגור ללב פתוח | טיפוח איכויות הלב

מנחה: עדה אבשלום

6 מפגשים

23.4.2021, ימי שישי 08:30-11:30

קורס זה מיועד לקהל הרחב ולקהל מתרגלים

בקורס זה נבדוק את האפשרות להיפתח לאיכויות של אהבה ושל חמלה. איכויות שנמצאות בתוכנו ואנו רק צריכים להזכיר לעצמנו את קיומן, ולאפשר לעצמנו לפגוש אותן. לפתוח את הלב גם אליהן. נזכיר לעצמנו את היכולת שלנו למבט רחב, לתודעה רחבה, ונבדוק את הקשר בין המבט הרחב הזה, בין התודעה הרחבה, ליכולת שלנו לפתוח את הלב.

נתרגל בלימוד, בשיח ובמדיטציה את ארבע איכויות הלב: התכוונות אוהבת, חמלה, שמחה מפרגנת ואיזון נפשי.

סמסטר א

פרנסה נכונה
בואו נדבר (לא רק) על כסף

מנחה: יובל אידו טל

6 מפגשים

13/4/2020, ימי שלישי 09:00-12:00 + יום תרגול ארוך

הקורס מיועד לקהל הרחב

התקופה שבה אנחנו חיים שופכת אור חדש-ישן על סוגיות של פרנסה, עבודה, חיי משפחה, סדרי עדיפויות והרגלי חיים. מתוך כל אלה עולות שאלות חשובות: באיזו מידה הערכים שיקרים ללבנו ושאותם אנחנו מעוניינים לטפח באים לידי ביטוי בחיי העבודה שלנו. איך אנחנו מכריעים בסוגיות של פרנסה. מה מקומם של מטרות, תוכניות ויעדים בתוך מרקם חיינו. מה מקומה של אי וודאות. מה מקומה של המנוחה. כמה אשמה עולה ומופיעה כשבאה מנוחה. ויד על הלב – האם אנחנו יודעים בכלל לנוח. כי אם לא יודעים לנוח, אז זה משהו שאפשר ללמוד. איזה מין יחס יש בין חיי העבודה שלנו לבין חיי הפנאי שלנו, ומהי המחויבות שלנו למשפחה, לחברים, לקהילה שלנו, לעולם.

סמסטר ב

מדיטציית זן: גוונים רבים קשת אחת

מנחה: יובל אידו טל

6 מפגשים + יום לימוד ותרגול ארוך

31.5.21, ימי שני 15:00-18:00

הקורס מיועד לקהל הרחב

גווניה של המדיטציה באימון הזן רבים. ישנה המדיטציה שבאפס המעשה [שִיקָאנְטָזָה]. ישנו האימון בתשומת הלב [זָאזֶן]. ישנו האימון בהוויה השואלת, שאינה מבקשת תשובה [קוֹאָן], ישנו האימון בהתקרבות אל המילים ובהתרחקות מהן [נֶן], ישנו האימון בריכוז ובחקירת דקויותיה של התודעה [שוֹג'וֹ], ישנו האימון בהרחבת התודעה מתוך ריקות ותוך כדי טיפוחה של חמלה [דָאיג'וֹ].  בקורס זה נתאמן ונתעמק בכל אלה.

סמסטר ב

שבור זה לא מקולקל

מנחה: יובל אידו טל

6 מפגשים

15.6.21, ימי שלישי 09:00-12:00

הקורס מיועד לקהל הרחב

ביפן, כשכלי חרס נשבר, נוהגים להדביק אותו ולצבוע בזהב את הסדקים. כשאדם נשבר, אפשר וגם כדאי לעשות דברים דומים. חוכמתו של הבודהה מתחילה בהכרה בכך שכולנו קצת שבורים, ובנכונות להביט בסדקים ובשברים בעין מקבלת ואף אוהבת.  

קורס זה הוא הזמנה לכל מי שמוכן להכיר בכך שמשהו בו באופן כלשהו סדוק או שבור. בקורס נבקש להביא את הסדקים והרסיסים לחדר ולנסות למצוא ביחד את הדרכים להסכים להיות סדוקים ושבורים, וגם, אולי, מעת לעת, להתאחות מעט ולעזור קצת לאחות זה את זה.  

סמסטר ב

בודהיצ'יטה | כוונה נכונה

מנחה: ד"ר אסף סטי אל בר

8 מפגשים + יום לימוד ותרגול ארוך

16.2.2021, ימי שלישי 15:30-18:00

בקורס נעמיק בהבנת תפיסת החמלה, בקשר בינה לבין חוק הקרמה ובקשר בין שתיהן לבין הריקות. נעמיק בתפיסה של 'חמלה נטולת מושא' – חמלה אשר אינה מצמצמת את עצמה לאובייקט או לצורת-פעולה מסוימת לאור תובנת הריקות.

כל אלה ישמשו תשתית להבנת בודהיצ'יטה – הרצון להתעורר ולהשתחרר למען רווחת כולם. 

סמסטר ב

מאמץ נכון | כיוונון הלב והתודעה

מנחה: גיתית שריקי

6 מפגשים

9.2.2021, ימי שלישי 18:45-21:15

'מאמץ נכון' הוא המאמץ המתקיים בנו בכל רגע להגשמה. הוא מתמקד בשאלה לאן התודעה והלב מכוונים ברגע זה? מה עלי לרסן ומה עלי לטפח? 

זהו מאמץ שאינו נגמר – תנועת חיים – והגשמתם. הגשמה שאינה תלוית תוצאות אלא מתממשת באופן בו אני נוכחת בכל רגע. 

בקורס נבקש להתבונן ולחקור את האופן בו אנחנו חוות ומנתבות את האנרגיה בחיינו. כן נבקש להתוודע לדרך אותה התווה הבודהה להתבוננות ועבודה עם מאמץ ונשאל, כיצד ניתן ליישם אותה בחיינו?

סמסטר ב

חמשת הכוחות הרוחניים
לגלוש מעל גלי השינוי

מנחה: ד"ר סטיבן פולדר | מורה אורח במפגש אורח: ד"ר אסף סטי אל בר

6 מפגשים

14.2.2021, ימי ראשון 19:30-21:15

קורס זה מיועד לקהל הרחב

בקורס הזה נרד לעומקו של כל אחד מחמשת הכוחות הרוחניים : אמון, אנרגיה, קשיבות (מיינדפולנס), רוגע וחכמה. קשיבות מוכרת למדי, המשמשים ארגז כלים בודהיסטי מנוסה ואמין, שיכול לעזור לנו להרחיב את הלב ואת הנפש. ניווכח כיצד ניתן לפתח אותם, וכיצד הם יכולים לעבוד יחד ולשנות את חיינו.

כל מפגש יכלול מדיטציה מונחית, הרצאה, דיון ותרגילים לאימון בבית.