קורסים לשנת הלימודים תשפ"א 2020/21 | קורסי און ליין

מבוא קצרצר

ברוח בודהיסטית

הדרך והחכמה

התרגול כמרכז

קורסי דהרמה

ברוח הדהרמה

קמים מהכרית

תוכניות מטפלים

ברוח בודהיסטית

דהרמה בארגונים

סמסטר א

מאמץ נכון

מנחה: גיתית שריקי

6 מפגשים

9.2.2021, ימי שלישי 17:00-19:30

הקורס מיועד לקהל הרחב

'מאמץ נכון' הוא המאמץ המתקיים בנו בכל רגע להגשמה. הוא מתמקד בשאלה לאן התודעה והלב מכוונים ברגע זה? מה עלי לרסן ומה עלי לטפח? 

זהו מאמץ שאינו נגמר – תנועת חיים – והגשמתם. הגשמה שאינה תלוית תוצאות אלא מתממשת באופן בו אני נוכחת בכל רגע. 

בקורס נבקש להתבונן ולחקור את האופן בו אנחנו חוות ומנתבות את האנרגיה בחיינו. כן נבקש להתוודע לדרך אותה התווה הבודהה להתבוננות ועבודה עם מאמץ ונשאל, כיצד ניתן ליישם אותה בחיינו?

סמסטר ב

בודהיצ'יטה - להרבות טוב בעולם

טיפוח חמלה שיודעת ריקות

מנחה: ד"ר אסף סטי אל בר

8 מפגשים + יום לימוד ותרגול ארוך

9.2.2021, ימי שלישי 15:30-18:30

קורס זה מיועד למי שהגיעו מרקע קודם במדיטציה ובתכנים בהם עוסק הקורס

בקורס נעמיק בהבנת תפיסת החמלה, בקשר בינה לבין חוק הקרמה ובקשר בין שתיהן לבין הריקות. נעמיק בתפיסה של 'חמלה נטולת מושא' – חמלה אשר אינה מצמצמת את עצמה לאובייקט או לצורת-פעולה מסוימת לאור תובנת הריקות.

כל אלה ישמשו תשתית להבנת בודהיצ'יטה – הרצון להתעורר ולהשתחרר למען רווחת כולם. 

סמסטר ב

חמשת הכוחות הרוחניים

לגלוש מעל גלי השינוי

מנחה: ד"ר סטיבן פולדר | מורה אורח במפגש אורח: ד"ר אסף סטי אל בר

6 מפגשים

14.2.2021, ימי ראשון 19:30-21:15

קורס זה מיועד לקהל הרחב

בקורס הזה נרד לעומקו של כל אחד מחמשת הכוחות הרוחניים : אמון, אנרגיה, קשיבות (מיינדפולנס), רוגע וחכמה. קשיבות מוכרת למדי, המשמשים ארגז כלים בודהיסטי מנוסה ואמין, שיכול לעזור לנו להרחיב את הלב ואת הנפש. ניווכח כיצד ניתן לפתח אותם, וכיצד הם יכולים לעבוד יחד ולשנות את חיינו.

כל מפגש יכלול מדיטציה מונחית, הרצאה, דיון ותרגילים לאימון בבית.

סמסטר ב

שבור זה לא מקולקל

מנחה: יובל אידו טל

6 מפגשים

15.6.21, ימי שלישי 09:00-12:00

הקורס מיועד לקהל הרחב

ביפן, כשכלי חרס נשבר, נוהגים להדביק אותו ולצבוע בזהב את הסדקים. כשאדם נשבר, אפשר וגם כדאי לעשות דברים דומים. חוכמתו של הבודהה מתחילה בהכרה בכך שכולנו קצת שבורים, ובנכונות להביט בסדקים ובשברים בעין מקבלת ואף אוהבת.  

קורס זה הוא הזמנה לכל מי שמוכן להכיר בכך שמשהו בו באופן כלשהו סדוק או שבור. בקורס נבקש להביא את הסדקים והרסיסים לחדר ולנסות למצוא ביחד את הדרכים להסכים להיות סדוקים ושבורים, וגם, אולי, מעת לעת, להתאחות מעט ולעזור קצת לאחות זה את זה.  

סמסטר א

פרנסה נכונה

בואו נדבר (לא רק) על כסף

מנחה: יובל אידו טל

6 מפגשים

6/4/2020, ימי שלישי 09:00-12:00

הקורס מיועד לקהל הרחב

התקופה שבה אנחנו חיים שופכת אור חדש-ישן על סוגיות של פרנסה, עבודה, חיי משפחה, סדרי עדיפויות והרגלי חיים. מתוך כל אלה עולות שאלות חשובות: באיזו מידה הערכים שיקרים ללבנו ושאותם אנחנו מעוניינים לטפח באים לידי ביטוי בחיי העבודה שלנו. איך אנחנו מכריעים בסוגיות של פרנסה. מה מקומם של מטרות, תוכניות ויעדים בתוך מרקם חיינו. מה מקומה של אי וודאות. מה מקומה של המנוחה. כמה אשמה עולה ומופיעה כשבאה מנוחה. ויד על הלב – האם אנחנו יודעים בכלל לנוח. כי אם לא יודעים לנוח, אז זה משהו שאפשר ללמוד. איזה מין יחס יש בין חיי העבודה שלנו לבין חיי הפנאי שלנו, ומהי המחויבות שלנו למשפחה, לחברים, לקהילה שלנו, לעולם.

סמסטר א

דיבור נכון: מקור המילים

מנחה: גיתית שריקי

6 מפגשים

20/12/2020, ימי ראשון 18:30-21:00

הקורס מיועד לקהל הרחב

"בני אדם זורים בכל יום לרוח, בכוונה ולפי תומם, מלים חמרים חמרים, אותן ואת צרופיהן השונים" כך תיאר ביאליק את האופן בו מילים מפוזרות פעמים רבות לרוח – ללא כוונה ותשומת לב למקורן ולהשפעתן בעולם. כ- 2500 שנה לפניו, כאשר הבודהה תיאר את הדרך בעלת שמונת הנתיבים לשחרור, הוא סבר כי אחד הנתיבים מבין השמונה הינו 'דיבור נכון'. בחירה שעל פניה אינה מובנית מאליה. כיצד האופן בו אנחנו מדברות יכול לסלול ולהגשים נתיבים של שחרור?  

סמסטר א

זו שהתעוררה

מנחה: גיתית שריקי

10 מפגשים

11.11.2020, ימי רביעי 09:00-11:30

הקורס מיועד לתלמידים בעלי ניסיון בלימודי בודהיזם

"פעם אחת בביתה שליד הגינה הציבורית, מזרחה לחוף הים התיכון, פנתה המבורכת אל חמשת הנשים החכמות: ...." – ומה היא אמרה? 

איך היתה הדהרמה נכתבת אילו הייתה נכתבת (גם) על ידי נשים? כיצד הדהרמה מתבטאת בחייהן של נשים? כיצד מושגי היסוד של הדרך פוגשים ומהדהדים בנו? בסדנה נבקש להתבונן ביחסים העדינים והאישיים בין צורה (נשית) לריקות, כל אחת בדרכה.