קורסים לשנת הלימודים תשפ"א 2020/21 | קורסי און ליין

מבוא קצרצר

ברוח בודהיסטית

הדרך והחכמה

התרגול כמרכז

קורסי דהרמה

ברוח הדהרמה

קמים מהכרית

תוכניות מטפלים

ברוח בודהיסטית

דהרמה בארגונים

כנראה שאין דבר שמזוהה יותר עם בודהיזם מאשר האימון במדיטציה. ובצדק. האימון במדיטציה הוא אחד הנדבכים העיקריים בדרך זו והוא משמש בשלוש דרכים עיקריות; כלי לחקירת המציאות, אמצעי ליצירת שינוי בהרגלי התודעה, ודרך לשינוי עמוק ברוח שאיתה בא אדם אל חייו. כל שנה אנחנו מציעים קורסי רוחב ועומק שמעניקים ללומדים, מהצצה ראשונית והתחלתית אל סוגי המדיטציה השונים שפתוחים בפניכם, ועד לקורסי היכרות עומק עם סוג ייחודי כלשהו של אימון מדיטטיבי. 

סמסטר א

מנחי מדיטציה - שנה ב'

ממשיכים

מנחה: יובל אידו טל

20 מפגשים + 4 ימי לימוד ותרגול ארוכים 

11.10.20, ימי ראשון 15:00-18:00 

הקורס מיועד לבוגרי קורס מנחי מדיטציה שנה א

מטרת הקורס היא ללמד אנשים כיצד ללמד אחרים את אמנות המדיטציה. אנחנו מבקשים להכשיר מנחי מדיטציה מיומנים ואחראיים, שמעוניינים לסייע לאחרים באמצעות הקניית מיומנויות המדיטציה, בצורה שתאפשר לאדם לשנות את הווייתו; בקורס נלמד שלושה היבטים של מדיטציה:

- כלי להתבוננות במציאות ולחקירתה – נלמד דרכים שונות להתבוננות מעמיקה במציאות הגופנית והמנטלית, הפנימית והחיצונית.

- כלי לטרנספורמציה – באמצעות האימון במדיטציה מתאפשר לאדם לעודד שינוי בעצמו, בהרגלי החשיבה, הדיבור והפעולה שלו, בזיקות שבינו לבין אחרים ובזיקות שבינו לבין העולם.

- הלוך נפש או צורת ביאה לעולם – משאלת הלב שלנו היא שהמדיטציה תהפוך להלוך הנפש של אדם כשהוא מתהלך ומוצא את דרכו בעולם.

סמסטר א

פשוט מדיטציה

פניה המגוונות של המדיטציה הבודהיסטית

מתחילים

מנחה: יובל אידו טל

6 מפגשים + יום לימוד ותרגול ארוך 

12.1.21, ימי שלישי 09:00-12:00

הקורס מיועד לקהל הרחב

יותר ויותר אנשים בישראל מתאמנים במדיטציה מסיבות וממניעים שונים: להירגע, להפחית כאב, להתמודד עם בעיות שונות. ואולם בראייה בודהיסטית, כל אלה הם רק מרכיב קטן ואף שולי, כאשר לב העניין באימון במדיטציה הוא מפגש אחר עם היומיום, מפגש אחר עם המציאות הפנימית והחיצונית, מתוך אימון מתמשך ומעמיק באופני קיום מעודנים יותר.

בזמננו ובמקומותינו, המדיטציה הבודהיסטית המוכרת ביותר היא זו של תשומת הלב (mindfulness), אך בפועל צורות המדיטציה שמציע הבודהיזם רבות ומגוונת בהרבה; בקורס נלמד כמה מהסוגים העיקריים של המדיטציה הבודהיסטית, נתאמן בהם ונלמד את הרציונל העומד מאחוריהם. בין השאר נתרגל קשב פתוח, תשומת-לב, ריכוז, סוגים שונים של מדיטציה אנליטית, מדיטציה באמצעות הדמיון, מדיטציית חמלה ומדיטציית קואן זֶן בודהיסטית.

סמסטר ב

מדיטציית זן: גוונים רבים קשת אחת

ממשיכים

מנחה: יובל אידו טל

6 מפגשים + יום לימוד ותרגול ארוך

31.5.21, ימי שני 15:00-18:00

הקורס מיועד לקהל הרחב

המילה היפנית זֶן [במקורה הסיני: צָ'אן], משמעותה מדיטציה.

זרם הבודהיזם היפני המכונה זן, וקודמו הסיני המכונה צ'אן, העמידו במרכז הבודהיזם את האימון ואת ההגשמה של הלכי הנפש המדיטטיביים כראשיתה של הדרך וכאחריתה, בין אם המדיטציה מתממשת על כרית ובין אם היא מתממשת במשרד הדואר, בבית השימוש, בזירת קרב כלשהי או בחדר המיטות.  

גווניה של המדיטציה באימון הזן רבים. ישנה המדיטציה שבאפס המעשה [שִיקָאנְטָזָה]. ישנו האימון בתשומת הלב [זָאזֶן]. ישנו האימון בהוויה השואלת, שאינה מבקשת תשובה [קוֹאָן], ישנו האימון בהתקרבות אל המילים ובהתרחקות מהן [נֶן], ישנו האימון בריכוז ובחקירת דקויותיה של התודעה [שוֹג'וֹ], ישנו האימון בהרחבת התודעה מתוך ריקות ותוך כדי טיפוחה של חמלה [דָאיג'וֹ].  

בקורס זה נתאמן ונתעמק בכל אלה.