אודותינו

פסיכו-דהרמה הוא בית ספר הפועל במסגרת עמותת ‘קשב פתוח’ (ע״ר 580575587), קהילה של מתאמנים ותלמידים העוסקים באימון ויישום תורת הנפש הבודהיסטית בחיי היומיום.

פעילויותינו כוללות קורסים, מפגשים חד פעמיים, ופרויקטים על בסיס התנדבותי ברוח הבודהיזם.

תכליתנו היא הזמנה למסע גילוי ואימון שיאפשר חיי עומק ותמורה מיטיבה בחיי המתאמנים והתלמידים, בחיי הסובבים אותם ובחיים בעולם, דרך העמקת האושר והפחתת הסבל באמצעות הרעיונות, הערכים והשיטות של הבודהיזם.
שאיפתנו היא  להטביע חותם משמעותי בתרבות ובאורח ההתנהלות בישראל ומחוצה לה, דרך עבודה עם כל מי שיחפוץ: פרטים, ארגונים וקהילות.


דרכנו היא דרך התבונה, החמלה, החקירה האישית, ההתנסות והגילוי, והמחויבות שלנו ללכת בדרך אותה אנחנו מציעים.

אין אנו מסגרת דתית המציעה אמת אחת, או אמונה כזו או אחרת, למעט האמונה שכל הנלמד ניתן לבדיקה ולהתנסות.

דרכנו מעשית – חקירת החיים מבפנים, תוך מחויבות לפעולות הנובעות מחקירה זו, ולא כגוף אקדמי המתבונן בחיים מבחוץ.

נחי.JPG

מייסדים

רז.JPG

נחי אלון

אני עוסק בפסיכולוגיה כמקצוע מזה 40 שנים, רובן כמטפל פרטי. מזה כ- 30 שנה אני מנסה כמיטב יכולתי לחיות על פי הבודהיזם ולחלוק את מה שלמדתי עם זולתי. עם יעקב רז אני שותף להקמת פסיכו-דהרמה, מתוך רצון שנינו לחלוק את השפע והחוכמה שבבודהיזם. עם חיים עומר, אני שותף לכתיבת שני ספרים העוסקים בפסיכותרפיה ומושפעים מהראייה הבודהיסטית. אני מנסה לעשות בתחום הציבורי מעשים השואבים מתורת אי-האלימות של גנדי והדאלאי לאמה, וכן לסייע לטיבטים הגולים, שהודות להם פגשתי בבודהיזם.

מכיוון שאחרי 77 שנים עתידי מאחורי, אני מנסה להספיק להוסיף מעט טוב לעולם.

יעקב רז

מרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה, ובעיקר אבא של יוני.

נולדתי וגדלתי בדרום תל-אביב וחלקתי את חיי הבוגרים בין טוקיו ותל-אביב. ניסיתי כוחי בקריירות שונות: פסנתרן, חקלאי, במאי תיאטרון, נזיר במנזר זן וטייל מתמיד ברחבי אסיה (הודו, ויאטנם, אינדונזיה, בורמה ובעיקר יפן),  כתבתי מאמרים, ספרים, שירים.

יו'ר עמותת 'מארג', שפעילה בעשייה יהודית-ערבית ובחינוך לחברה רב-תרבותית; פעיל במיזמים חברתיים-אקולוגיים ישראליים ובינלאומיים.

הדהרמה היא חלק ממני ואני מנסה להביא מטובה לעולם הממשי – לאזורי חיים שיש בהם סיכוי לאי-נחת קטנה, גדולה, או הרסנית כמו עבודה, בית, משפחה, הורות, עסקים, סביבה והדיאלוג היהודי-ערבי. כחלק משאיפה זו, הקמתי יחד עם נחי אלון את 'פסיכו-דהרמה'.

יוני, ילד נצחי ומיוחד, שינה ומשנה את חיי, מורה לי את הדהרמה האמיתית ואת הממדים הנדיבים של הקיום. בעזרתו אני מבין את הדהרמה. בעזרתה אני מבין אותו.

ניהול אקדמי ומקצועי

סטי לאתר_edited.jpg

ד"ר אסף סטי אל-בר | מנהל אקדמי ומקצועי

מתרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי.

הלימוד שלי מושפע ממורים פורצי דרך שהציעו שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. מתחילת הדרך מצאתי בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי כר פורה לתרגול והגשמה של הדרך ואני ממשיך בכך גם עכשיו. לאחרונה סיימתי דוקטורט שעוסק במפגש הזה. בשנים האחרונות התוודעתי לפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי שמהווה עבורי השראה רבה ודרך נוספת לתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת.

יובל אידו טל | מנהל אקדמי ומקצועי 2013-2020

שלום. קוראים לי יובל. לכתוב רזומה מביך אותי, אבל ביקשו כל כך יפה, אז אני אנסה.

אני מתאמן במדיטציה מזה כ-25 שנה, מתוכן כ-23 שנים בדרך הזן ומתוכן כ- 20 שנים אני מנחה ומלמד תלמידי בודהיזם בכלל ובפסיכו-דהרמה בפרט. לתואר הראשון למדתי לימודי מזרח אסיה. לתואר השני למדתי לימודי דתות. יענקל'ה רז לימד אותי זן-בודהיזם, תרצה פייטן-סלע לימדה אותי קליגרפיה זן-בודהיסטית ובודהיזם טיבטי למדתי מנזירים מתבודדים בהימלאיה ומנחי אלון.

ספר אחד שכתבתי על בודהיזם יצא לאור. ספר שירה אחר יצא לפני כארבע שנים. השנה יצא ספר נוסף של שירה סינית עתיקה שתרגמתי. עשרה ספרים אחרים אני לא מצליח לגמור. קשה לי להעביר שנה בלי לחיות קצת בהרים - הימלאיה אם אפשר - ואם לא אנגן, אשיר, אעשה אהבה, אצייר, אכתוב, אתרגם סוטרות ושירים, אשחק סנוקר, אנהג במכוניות מהירות ואשוט בים - אני בטח אמות. או שלא.

c4407f52-bcf7-40c1-8378-55a675fbaec2_edited_edited_edited.jpg

מורות ומורים

איילת שמולביץ׳  | ראשת תוכנית המטפלים 

 

כפסיכולוגית קלינית, בשירות המפגש האנושי והטיפול הרגשי, הרגשתי שההכשרה הטובה שקיבלתי חסרה עבורי. חיפשתי לעבוד גם מעומקי הלב ומחוכמת הבטן. כשהגעתי לבודהיזם, מצאתי בית - בית שנתן ביטוי להיבטי החיים השונים: 'גוף-נפש-רוח'. בית, שהחוכמה ואיכויות הלב שמצאתי בו, השפיעו עמוקות על אורח חיי,הרבה מעבר לטיפול. אני בהודייה עמוקה על הדהרמה, ורוצה להמשיך וללמדה למי שליבו מחפש ונמשך. החיבור שבין הדהרמה וטיפול מרתק אותי במיוחד.

אני אמא ורעיה, מטפלת בקליניקה פרטית, מנחה מיינדפולנס ודהרמה במסגרות שונות - הן לקהל הרחב והן
לאנשי טיפול. מתרגלת מדיטציה יותר מעשור, ותלמידה נצחית.

%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94%20%D7%90%
מאיה.png

מאיה לאוב

כ-15 שנה שהבודהיזם הוא ביתי ואורח חיי.

כשסיימתי ללמוד משחק משהו הרגיש לי חסר. אז עשיתי תואר ראשון בפילוסופיה, ונפלתי שבי בקסמי התיאוריה הבודהיסטית, אבל משהו היה חסר. הגעתי לדהרמסאלה, גמעתי שיעורי פילוסופיה בספריה הטיבטית ובביה"ס הדיאלקטי. אבל בלי האימון במדיטציה משהו היה חסר. לקחתי קורסים רבים בזרמים השונים של הבודהיזם בארץ ובחו"ל. משהו הרגיש לא מדויק. חזרתי לארץ, התאמנתי במדיטציה עם יובל אידו טל, וליוויתי קורסים רבים בפסיכו-דהרמה. התחלתי ללמד. עדיין משתאה עד כמה ממלאה אותי חווית ההוראה, ובכל זאת משהו היה חסר. למדתי פסיכודרמה בסמינר הקיבוצים. בקבוצה התהליכית אני משלבת בין פסיכודרמה ובודהיזם. כנראה תמיד משהו ירגיש חסר. בוגרת תוכנית "האקומי", שיטת טיפול התנסותית המשלבת פסיכותרפיה מערבית עם חוכמת הבודהיזם והדאואיזם. מטפלת בפסיכודרמה במסגרות שונות בבריאות הנפש.

ד"ר אסתר אליצור

מי אני? תלמידה של החיים על כל הפתעותיהם, ברכותיהם וקללותיהם. אישה, אם וסבתא המנסה למצוא איזון נכון בין קשב ופתיחות לב לאחרים ובין קשב לעצמי. פסיכולוגית ומדריכה קלינית מעל 30 שנה שאוהבת את עבודתה ומחפשת דרכים נוספות להעמיק את הבנותיה לגבי המסתורין שמצב האנושי. מזה כ- 20 שנה מתרגלת מדיטציה במסורת הבודהיסטית ומשלבת אותה בחיי ובעבודתי. מלמדת מטפלים במסגרות שונות את אפשרויות ההעשרה של המסורת הבודהיסטית לחייהם האישיים והמקצועיים. עם האימון, אני מגלה, כל פעם מחדש, את ערכה של העצירה וההתבוננות הצלולה כמו גם את הקושי בלהיות נוכחת ולקבל את המציאות כפי שהיא.

ומי אני לא? זו השולטת בחייה, זו היכולה הכול לבד, זו היודעת דבר מה מוחלט וברור.

אסתר אליצור2_edited.jpg
%D7%AA%D7%95%D7%9E%D7%A8%20%D7%99%D7%A6%

תומר יצחקי

 מתרגל בודהיזם מעל 20 שנה, תומר תרגל שנים רבות במסורת התהרוודה והויפסנא  והוא משלב תרגול זה עם העמקה ולימוד במסורות של הבודהיזם הטיבטי. תומר משלב את עולם התרגול הבודהיסטי בפעילותו כיזם עסקי וחברתי וכמאמן ויועץ בתחום בריאות הגוף והנפש בדגש על עבודה עם כאב.

ד״ר ארז יוסקוביץ׳

 אני מלמד תרבות יפנית ופילוסופיה בודהיסטית באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. תחום ההתמחות שלי הוא ההיסטוריה האינטלקטואלית והדתית של הזן היפני מהמאה ה -18 ועד ימינו. בעשור האחרון חקרתי ולימדתי בכמה מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, כולל אוניברסיטת טוקיו (מחקר הדוקטורט) ואוניברסיטת ברקלי בקליפורניה (פוסט-דוק). בימים כתיקונם אני עובד על שני פרויקטים מרכזיים. הראשון, הכנה לפרסום של ספרי אודות התפתחות הזן החוץ-מנזרי (Lay Zen) ביפן המודרנית. והשני חוקר את הקשר בין הגוף ופרקטיקות גופניות (ריטואלים, מנהגים, מדיטציה, וכו׳) לעיצוב התודעה וחינוך האינדיבידואל במסורת הזן. בנוסף לעבודתי האקדמית, אני מתרגל זן כעשרים שנה. במהלך השנים הללו ביליתי תקופות ארוכות במנזרים ביפן ובאירופה. כיום אני מתגורר עם משפחתי במדרשת בן-גוריון בנגב ונהנה לרוץ, לרכוב, ולטייל במדבר.

ארז יוסקוביץ_edited.jpg
עודד.png

ד"ר עודד ארבל

פסיכיאטר מומחה, בוגר ביה”ס לרפואה באונ’ ת”א והתוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת ת”א.

מייסד ועומד בראש מרפאת המיינדפולנס שבמרכז לבריאות הנפש בבאר שבע ועוסק בפסיכותרפיה מבוססת חוויה, ייעוץ והוראה. בוגר תוכנית המטפלים של פסיכו-דהרמה, חבר בסגל ההוראה של בית הספר ועומד בראש תחום המטפלים של פסיכודהרמה. במסגרת בית החולים מנחה קבוצות מדיטציה למטופלים ולצוות, עוסק בטיפול פרטני במגוון הפרעות ובהוראה והכשרה של מטפלים בתורת הנפש הבודהיסטית וגישות מבוססות מיינדפולנס. בעל חגורה שחורה בקראטה ומנסה לנגן בחליל במבוק. לומד, מתאמן ומלמד בדרך הזן בודהיסטית מזה כ - 20 שנה. ענייני העיקרי בדהרמה הוא במציאת דרכים להקלת מצוקה נפשית, תוך שילוב עקרונות בודהיסטיים, תפיסה אינטגרטיבית של גוף-רוח, שימוש מיומן באמצעים ומעל לכל – קשב. מתעניין בחקר התודעה ובשימוש מרפא, חוקי ואחראי בחומרים מרחיבי תודעה. מודה בכל יום על ההזדמנות להיות תלמיד.

גיתית שריקי

קוראים לי גיתית. אמא, הולכת בדרך הדהרמה כחמש עשרה שנים. מתרגלת לומדת ומלמדת. במסעות סמויים מהעין של התבוננות, גילוי ומפגש. החיפוש והפליאה מלווים אותי מאז שאני זוכרת את עצמי, בכל הצורות והמלבושים שעטיתי ופשטתי (למדתי פסיכולוגיה קלינית ומשפטים בארץ ובחו"ל). כשפגשתי בדהרמה -  נשימה, התכווצות, התרחבות, שמיים, דממה דקה .... הרגשתי שמצאתי בית. שמיים לטבול בהם. מאז שבתי ואיבדתי ומצאתי ואיבדתי וחוזר חלילה. כיום, אני מלמדת בודהיזם, קשיבות (Mindfulness) ומדיטציה במסגרות שונות. הדהרמה היא חלק מחיי והיא מכוונת אותי, יחד עם האמהות, למפגש, חיבור, נביעה וחמלה.

%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94%20%D7%92%D7%99%D7%AA%D7%99%D7%AA%201_edited.jpg
iris-dotan-katz_edited.jpg

ד"ר איריס דותן- כץ

פסיכולוגית קלינית מומחית  ומדריכה בפסיכותרפיה ופסיכודיאגנוסטיקה. מטפלת בהשראת הדהרמה והמפגש שלה עם הגישות ההתייחסותיות בפסיכולוגיה. עבודת הדוקטורט שלה (בהנחיית יעקב רז) עסקה בעקרונות ופרקטיקות של השכנת שלום בעולם הבודהיזם המעורב חברתית, הקשר שלהם לפסיכולוגיה ולמרחב הסיוע והשלכותיהם על פתרון סכסוכים במערב. מתרגלת, חוקרת ומלמדת את הקשר בין הדהרמה, פסיכותרפיה, שלום, ומעורבות חברתית.

למדה ותרגלה עם ברני גלסמן ועם דייויד ברזיאר ומיישמת את תפישתם בטיפול ובחיי היוםיום. כיום שותפה לצוותי הובלה במסגרת ה Zen Peacemakers, חברה ומדריכה ב ITZI  (International Zen Therapy Institute) בהנהגת דייויד ברזיאר.

ליאת קפלן

משוררת, מנחה, עורכת. 

פרסמה שמונה ספרי שירה, כמה מהם בשיתוף עם אמנים, צלמים ומלחין. "על לא דבר" ראה אור בהוצאת ירח חסר.עורכת סדרת  השירה "כבר", סדרת המסות "טנדו", אנתולוגיות שירה, כתבי יד וקולות משוררים הקוראים משיריהם. מרצה ומנחה סדנאות למשוררים, למורים, לאמנים, לסטודנטים. חברה בקבוצת "ירח חסר, הייקו בעברית". מתאמנת בפסיכודהרמה.    

ליאת.PNG
סטיבן פולדר.PNG

ד"ר סטיבן פולדר

ממובילי התרגול הבודהיסטי בישראל, המייסד והמורה הישראלי הבכיר של עמותת תובנה. לימד אין ספור קורסים וריטריטים בישראל ומחוצה לה בעשרים השנים האחרונות. סטיבן עסק גם בהכשרת מורים בישראל, פרסם 14 ספרים אקדמיים ופופולאריים בנושא של ריפוי פנימי וחיצוני. הוא מייסד 'שביל הזהב', עמותה לקידום אי אלימות ושלום, ועוסק ביישום הדהרמה בתחומים שונים כמו: ליווי רוחני לחולים סופניים, אקטיביזם חברתי, דהרמה בחיבור עם מחשבה יהודית ועוד. סטיבן הוא אחד המייסדים של הכפר האקולוגי 'כליל' בו הוא גם מתגורר. סטיבן נולד בלונדון ב- 1946, למד באוניברסיטת אוקספורד ובעל דוקטורט בביוכימיה. מתרגל וויפאסנה ושיטות בודהיסטיות שונות משנת 1975.

מולי גלזר

אני יליד 1969, גר עם משפחתי בת”א. נפגשתי עם העולם הבודהיסטי בשנת 1998 בדהרמסלה. ומאז נדלקה להבה שהפכה בהדרגה לאש של ממש. לאורך השנים זכיתי לתרגל עם מורים ומורות במנזרים בודהיסטיים ומרכזי מדיטציית ויפאסנה בכל העולם.

במקביל עשיתי תארים במשפטים וכלכלה ותואר שני במנהל-עסקים (וגם תעודת עו”ד). עסקתי באסטרטגיה לחברות גדולות ולעסקים קטנים, פלנינג במשרד פרסום, פיתוח עסקי בהייטק, ניהול בעמותה וניהול תוכן.

החל משנת 2012 בעידוד של כמה ממורי, אני עושה כמיטב יכולתי לשרת ולהנחות אחרים/ות על הדרך.

e5d18ee2-475a-4110-a23d-869f24d33cf5_edited.jpg
אילן_edited.jpg

אילן לוטנברג

לומד ומתרגל שנים רבות את הדרך הבודהיסטית במסורות השונות. ממתרגמי הספרים “קץ הזמן” מאת קרישנמורטי, “מה שלימד הבודהה” מאת ואלפולה, אהולה, ו”סמא סטי” מאת פאיוטו. ממקימי אתר “בודהיזם בישראל”, מעורכי כתב העת המקוון של “בודהיזם בישראל”, ומיוזמי תכנית “שבילים רבים דהרמה אחת”.

אילן מלמד בודהיזם ומדיטציה במסגרות שונות. גישתו משלבת לימוד מעמיק של המקורות בשילוב התרגול המדיטטיבי ויישומיו המעשיים כאימון יום-יומי ודרך חיים המובילה לערות ולחופש.

אילן מלמד ומלווה מנחים בפרויקט “מדיטציה אחד על אחד”, המציע הנחיה אישית וליווי בתרגול מדיטציה למתמודדים עם סרטן ומחלות מאיימות חיים.

אבי פאר

מתרגל ולומד בודהיזם כ- 25  שנים ומשלב את הדרך הבודהיסטית  בעבודתו וחייו. ממייסדי אתר בודהיזם בישראל

מלמד ומנחה מדיטציה ובודהיזם, כגישה רכה, מעשית ופתוחה לחיים, בקבוצות דהרמה שבועיות, קורסים, סדנאות וריטריטים. כותב ומתרגם בנושאים בודהיסטיים. ממתרגמי הספרים ״מה שלימד הבודהא״, ״התכוות המותנית

"טוב ורע ומעבר להם- הקרמה בלימוד הבודהיסטי",  "סמא סטי", "חשיבה בהירה"

מחבר הספר "שמעתי את הבודהא שר- פרשנות לטקסט הבודהיסטי שירת הארה", וספרי שירת דהרמה אישיים: "שירים בשם ההולכים בדרך" ו"מעמקים לא אישיים".

אבי פאר_edited.jpg
אלעד חונה.PNG

אלעד חונה

פסיכולוג קליני ותלמיד דהרמה מזה כ- 20 שנה

עובד ונלהב מהפריה צולבת במפגש בין פסיכולוגיה, דהרמה ואמנות האימפרוביזציה. לצד הוראה בפסיכודהרמה עוסק גם בפרקטיקה פרטית, ומנהל את ארגון Scandinavian NVR העוסק בהוראת התנגדות לא אלימה. לומד משחק ואלתור ומשלב את רוח המשחק והאלתור בעבודתו.  

ד"ר אורה סתר

יו״ר י.פ.א, ארגון היועצים הארגוניים. בעבר מרצה בנושאים של התנהגות ארגונית וייעוץ ארגוני בפקולטה לניהול באוניברסיטת ת”א, ובמוסדות אקדמיים נוספים, בארץ ובחו”ל. לשעבר מנכ”ל ומנהלת אקדמית של להב, המרכז להכשרת מנהלים באוניברסיטת ת”א. בנוסף לתואר שני ושלישי בניהול, לימודים לתואר שני בבודהיזם ותרבויות מזרח אסיה ודוקטורט כבוד מאוניברסיטת ראי בהודו. עוסקת בייעוץ ופיתוח ארגוני למנהלים בכירים וארגונים במשק הישראלי. מתאמנת, מלמדת וחוקרת את נושא הרוחניות והניהול, תוך דגש על מנהיגות, מיינדפולנס ובודהיזם.

אורה.png
מירית לוטןA.jfif

ד"ר מירית לוטן

מירית, שם זמני. אישה, אם, בת ועוד כל מיני. בוגרת מכון וייצמן למדע, ביולוגיה.

מתרגלת מדיטציה ומתאמנת בדרך הבודהיסטית כ- 10 שנים. בעיקר זן [מה שחשף את הצבעים המרהיבים של הדבר הזה שקוראים לו "חיים", אבל קצת מקשה על כתיבת רזומה..]. מנחה סנגהות. מנסה להביא משהו מהשפע הבלתי נתפס שבטבע, החוכמה והיופי העמוק של ההתחדשות והכליה [כן, גם זה שבגינה הקטנה בשכונה שלי בתל אביב] לתוך האימון, בניסיון להגשים קיום מיטיב יותר.

ד"ר עינב רוזנבליט

מלמדת פסיכולוגיה בודהיסטית כי אני מאמינה בה ככלי לריפוי, למימוש יעדים ולהגשמת חלומות. אני עוסקת בהוראה ב-25 שנים האחרונות, ובהן אני לומדת כל יום מתלמידיי איך ללמד יותר טוב. אני גם חוקרת וכותבת על אמנות המחול ובאמצעות אמנות ובודהיזם אני חוקרת את הגוף ואת הרוח ואת החיבור ביניהם, ומתמקדת במוּדעות ככלי לתיקון.

כתבתי דוקטורט הפנים המקוריים של הגוף (אונ' תלאביב: 2013) ושני ספרים שיצאו לאור בהוצאת רסלינג: גוף אנושי מדי (2014) ורוח רעבה (2018), ובימים אלה אני כותבת ספרי השלישי. למרות העיסוק האקדמי שלי בבודהיזם, תרומתה העיקרית של הפילוסופיה והפרקטיקה הבודהיסטית היא דווקא לחיי היומיום שלי; שדה התרגול העיקרי שלי הוא באימהות לשלוש בנותיי, בעבודה ובדיאלוגים עם המציאות הקונקרטית המפרכת לפעמים. אני ממשיכה לתרגל ולחקור את תורת הנפש הבודהיסטית ובעיקר את הנגשתה לחיי היומיום במערב, עם כל מורכבותם, וצמאה להעביר תובנות מחקירתי הפרטית שלי לאחרים שמבקשים לעצמם תמורה.

עינב1.png